„Bezpieczny przejazd”

„Bezpieczny przejazd”

Przejazd przez tory nie jest trudnym manewrem, jednak wymaga od kierowcy wyobraźni i uwagi. Policjanci olkuskiej drogówki, wczoraj przeprowadzili działania mające na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo poruszających się pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych.

 

Wczoraj (5.03.18r) na terenie całego kraju, prowadzone były działania wzmożone mające na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo kierujących na przejazdach kolejowych. Akcja została przeprowadzona całodobowo na niestrzeżonych i strzeżonych przejazdach kolejowych terenu powiatu olkuskiego. Prowadzący działania funkcjonariusze olkuskiej drogówki zwracali uwagę na prawidłowe zachowanie się kierowców na drodze i przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego. W trakcie rozmów z uczestnikami ruchu drogowego mówili o właściwym zachowaniu w trakcie dojeżdżania do przejazdu kolejowego. Przypominali również, że zarówno na przejazdach niestrzeżonych, jak i strzeżonych przy otwartych rogatkach kolejowych kierujący ma obowiązek sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg. Nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, pomimo obecności mundurowych i znaku Stop, zatrzymywali się przed torowiskiem. Mundurowi ujawnili 51 naruszeń przepisów przeciwko bezpieczeństwu w rejonie przejazdów kolejowych. Takie niewłaściwe zachowania mogą mieć poważne konsekwencje, które mogą zakończyć się tragicznie. Należy zwrócić jednak uwagę, że spora grupa kierujących samochodami zachowywała, się tak jak mówią o tym przepisy i w sposób prawidłowy reagowali na obecność przejazdu kolejowego.

Pamiętajmy:

  • Na przejazdach kolejowych powinniśmy szczególnie uważać, bo w przypadku zderzenia samochodu z pociągiem, auto nie ma żadnych szans, a wypadki takie należą do najtragiczniejszych.
  • Na przejeździe kolejowo-drogowym pociąg ma ZAWSZE pierwszeństwo.
  • Zbliżając się do przejazdu kolejowego powinniśmy zwracać uwagę na to, co dzieje się na drodze. Gdy dojeżdżamy do przejazdu, zatrzymajmy się przed rogatkami. Wjechać możemy tylko wtedy, gdy możliwe jest jego bezpieczne opuszczenie.
  • Nie wolno wjeżdżać na przejazd kolejowy, gdy opuszczane są rogatki, a na sygnalizatorze jest czerwone światło. Wjazd na przejazd po przejechaniu pociągu jest możliwy wtedy, gdy rogatki całkowicie zostaną podniesione oraz zgaśnie czerwone światło na sygnalizatorze.