Wypadki z pieszymi. Kierowco zachowaj czujność!

Piesi na drodze. Kierowco zachowaj czujność!

Okres jesienny i zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych, albowiem widoczność na drodze może być bardzo zła w ciągu dnia. Pieszy jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie są oświetlone ulice i często „zlewa” się otoczeniem.  Kierowca widzi pieszego w ostatniej chwili. Jak uniknąć zagrożenia ?  Porady policjantów.

W ubiegłą sobotę tj. 29 grudnia policjanci z ruchu drogowego mieli ręce pełne roboty. Oprócz kilku kolizji z udziałem samochodów osobowych trzykrotnie podejmowali interwencje dotyczące  potrącenia pieszych. Do pierwszego potrącenia doszło o godzinie 17.10 w Troksie. Jak wstępnie  ustalono, kierujący volkswagenem, na łuku drogi  potracił pieszego, który przechodził przez jezdnię. Pieszy był w ciemnym ubraniu a warunki atmosferyczne tj. mgła, opady deszczu  znacznie ograniczały jego widoczność na drodze. Ponadto od pieszego wyczuwalna była silna woń alkoholu.

Do kolejnego potrącenia doszło o 17.20 w Olkuszu na ulicy Króla Kazimierza Wielkiego. Jak wstępnie ustalono, kierujący renault potrącił kobietę, która przechodziła przez przejście dla pieszych. Ranną 63-latkę przewieziono do szpitala w Olkuszu. Po godzinie 21 w Wolbromiu kierowca citroena potrącił na przejściu dla pieszych 35-latka. Gdy funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości obu uczestników, to okazało się, że pieszy był nietrzeźwy  i miał blisko 2 promile. Policjanci  będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tych zdarzeń drogowych.

Policjanci apelują, zarówno do kierowców jak i pieszych,  o zachowanie trzeźwości i ostrożności na drodze.  

Bezpieczny pieszy – apel do kierowców i pieszych

 

Zagrożenia dla pieszych:

- Pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego,-

- Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu,

- Niekorzystna pogoda przyczynia się do złego samopoczucia powodując u wielu osób rozproszenie uwagi,

 

Wieczorem i w nocy lub przy złej pogodzie, kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój  z odległości :

- około 20-30 metrów,

- jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie z odległości około 50 metrów,

- gdy ma elementy odblaskowe  z odległości około 150 a nawet 300 metrów.

 

Podczas złych warunków atmosferycznych pieszy jest słabo widoczny także w dzień.

 

Policjanci apelują, by wszyscy użytkownicy drogi i, zwłaszcza w okresie oczekiwania na Nowy Rok, zachowali szczególną ostrożność i kierowali się rozsądkiem. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że jazda pod wpływem alkoholu jest nie tylko przestepstwem, ale  i stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.  Nie lekceważmy obowiązku poruszania się lewą stroną drogi, używajmy elementów odblaskowych. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo!

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego pozwoli uniknąć wielu przykrych sytuacji.