Nietrzeźwy kierowca autobusu miał jechać z dziećmi na wycieczkę szkolną

Nietrzeźwy kierowca autobusu miał jechać z dziećmi na wycieczkę szkolną

55-letni kierowca autobusu miał zabrać dzieci na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Podczas policyjnej kontroli okazało się, że jest nietrzeźwy - miał ponad pół promila. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

Do zdarzenia doszło dzisiaj tj. 4 czerwca br. przed godziną 7 rano. Uczniowie jednej z szkół podstawowych w Olkuszu mieli wyruszyć na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Kierowca autobusu miał podjechać na pobliski parking na 6.30, ale spóźniał się na umówioną godzinę. Na parkingu czekały już na niego zniecierpliwione dzieci, rodzice i nauczyciele. Na miejscu byli również policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z olkuskiej komendy, ponieważ ktoś zgłosił kontrolę autobusu. Kiedy kierowca przyjechał na parking, policjanci przystąpili do kontroli. Sprawdzali dokumenty i stan techniczny pojazdu. Skontrolowali trzeźwość kierowcy. Przeprowadzone przez nich badanie alkomatem wykazało, że 55-latek miał ponad pół promila alkoholu. Kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy.

Policjanci olkuskiej drogówki przeprowadzają rocznie około kilkadziesiąt kontroli autokarów wyjeżdżających z dziećmi, młodzieżą na wycieczki szkolne i wakacje. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych kontrolują trzeźwość kierowców autobusów oraz stan techniczny autokarów. Szczególnie zwracają uwagę na prawidłowe oznakowanie i wyposażenia pojazdów, stan ogumienia, układ kierowniczy oraz hamulcowy, prawidłowe oświetlenia pojazdów, przestrzeganie ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców przewożących zorganizowane grupy turystów.

Informujemy, iż osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego, proszone są o pisemne lub telefoniczne zgłaszanie tego faktu na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Wyjazd może zgłosić organizator, rodzice lub opiekunowie. Przypominamy, że taka kontrola trwa minimum 30 minut, dlatego też autokar powinien być podstawiony w miejscu zbiórki odpowiednio wcześnie.