Uwaga upały - nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie

Nie zostawiaj dzieci lub zwierząt w samochodzie – uwaga upały

Termometry na zewnatrz pokazują ponad 30 stopni celcjusza. Meteorolodzy informują, że fala upałów wkrótce nadejdzie do Polski. Apelujemy, aby w żadnym przypadku nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich pociech samych. Takie zachowanie  jest nie tylko niedopowiedzialne, ale  bardzo niebezpieczne i może zakończyć się tragedią.

Upał na zewnątrz powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Nie bądźmy obojętni na takie sytuacje!

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112. 

Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie np. psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Zwracamy się również z prośbą do osób postronnych, aby chcąc zapobiec tragicznym konsekwencjom bezmyślności reagowały na tego rodzaju przypadki powiadamiając odpowiednie służby.