Zdarzenie drogowe podczas manewru wyprzedzania
Manewr wyprzedzania jest niebezpiecznym i jednym z najtrudniejszych manewrów wykonywanych podczas jazdy samochodem dlatego, też w trakcie jego wykonywania należy zachować szczególną ostrożność. Olkuscy policjanci ustalają dokładne okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w środę na drodze krajowej 94. W wyniku zdarzenia do szpitala trafiła jedna osoba. Apelujemy o rozwagę na drodze.
W środę tj. 4.11.20r przed godz. 19:00 na drodze krajowej 94 w kierunku Krakowa doszło do zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący iveco 42-letni mieszkaniec Miechowa wyprzedzał skodę która po zderzeniu bocznym z iveco zjechała na pobocze jezdni i uderzyła w drzewo. Kierujący skodą 51-letni mieszkaniec Harmęży został przewieziony z ogólnymi obrażeniami ciała do szpitala w Jaworznie. Funkcjonariusze ustalili, że kierujący w momencie zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci wraz z technikiem kryminalistyki przeprowadzili oględziny miejsca i zebrali materiał dowodowy, który posłuży do ustalenia dokładnego przebiegu zdarzenia.
Wsiadając za kierownicę pojazdu pamiętajmy, że w swoich rękach mamy życie i zdrowie zarówno swoje jak też innych uczestników ruchu drogowego. Manewr wyprzedzania. trzeba podzielić na trzy etapy i w trakcie każdego z nich zachować szczególna ostrożność:
1. Przygotowanie do wyprzedzania - należy upewnić się, czy istnieje odpowiednia widoczność na drodze, czy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca, czy zdążymy wyprzedzić pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd, zwłaszcza w sytuacji, gdy podczas wyprzedzania musimy zjechać na pas ruchu przeznaczony dla kierunku przeciwnego. Musimy upewnić się czy pojazd jadący za nami nie rozpoczął wcześniej manewru wyprzedzania oraz czy kierujący jadący przed nami nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
2. Wyprzedzanie - jadąc obok pojazdu wyprzedzanego należy uważać, aby zachować bezpieczny odstęp. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. Kierunkowskaz powinien już być wyłączony.
3. Zachowanie po wyprzedzeniu - ostatnia faza polega na włączeniu prawego kierunkowskazu, upewnieniu się, że przy zjeżdżaniu w prawo przed pojazd wyprzedzany nie zajedziemy mu drogi, a następnie wyłączeniu kierunkowskazu.