AKTUALNOŚCI

Pożary w powiecie olkuskim. Jakich zasad należy przestrzegać

Pod koniec ubiegłego tygodnia w gminach Wolbrom i Trzyciąż doszło do trzech pożarów budynków mieszkalnych i budynku gospodarczego. W wyniku jednego z tych zdarzeń zginął 66-letni mężczyzna.

Do pożaru doszło 10 grudnia w Chełmie. W budynku mieszkalnym, gdzie wybuchł pożar, strażacy znaleźli zwłoki 66-letniego mężczyzny. Budynek nie posiadał instalacji elektrycznej.  Wstępnie ustalono, że przyczyną pożaru było zaprószenie ogniem. Na miejscu zdarzenia prokurator z policjantami przeprowadził oględziny. Ciało mężczyzny zostało zabezpieczone celem przeprowadzenia sekcji. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo, które dokładnie wyjaśni co było przyczyną tej tragedii.

Z kolei w sobotę (12.12.br.) w Jangrocie około godziny 20.00 w jednym z pomieszczeń budynku mieszkalnego wybuch pożar, który rozprzestrzenił się na poddasze. Z budynku została ewakuowana 73-latka. Na szczęście w tym przypadku, kobieta nie doznała obrażeń.  Straty wstępnie oszacowano na 300 tysięcy złotych. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 7 zastępów straży pożarnej. Prawdopodobną przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.   

W nocy 13 grudnia po godzinie 22 w Brzozówce doszło do pożaru budynku gospodarczego. Zaprószenie ogniem z piecyka węglowego było prawdopodobną przyczyną tego pożaru. Ranny w tym zdarzeniu został właściciel gospodarstwa, który z poparzeniami rąk oraz tułowia trafił do szpitala.  Zwierzęta, które znajdowały się w gospodarstwie, nie ucierpiały w wyniku tego pożaru.  

Sezon grzewczy to okres, kiedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność przy  obchodzeniu się z ogniem czy korzystaniu z urządzeń grzewczych. Niewłaściwe przestrzeganie podstawowych  zasad bezpieczeństwa może zakończyć się pożarem i tragedią. Jakich zasad należy przestrzegać. Oto kilka porad:

  • nie przechowuj w pobliżu pieca łatwopalnych rzeczy lub substancji (papierów, cieczy podpałek),
  • kiedy ogrzewasz mieszkanie kominkiem nie dopuszczaj do zaprószenia ogniem, 
  • korzystaj  z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów,  przewodów kominowych czy wentylacji,
  • nie pozostawiaj bez nadzoru włączonych kominków, piecyków elektrycznych czy gazowych, 
  • nie pozostawiaj  bez nadzoru lampionów czy świec zapachowych, które używane są  często w okresie świątecznym,
  • zadbaj o prawidłową drożność wentylacji i o cyrkulację powietrza - pod żadnym pozorem nie zaklejaj jej,
  • zainwestuj w czujnik - na wypadek nagromadzenia się tlenku węgla w mieszkaniu, czujnik  zaalarmuje o zagrożeniu;
  • zadbaj także o właściwą konserwację urządzeń grzewczych.

Reaguj na tych co potrzebują pomocy. Nie bądź obojętny! Zainteresuj się osobami starszymi, rodzicami, samotnie mieszkającym sąsiadem. Sprawdź w jaki sposób korzystają oni z urządzeń  grzewczych.  Jeśli masz jakieś wątpliwości, zainteresuj się nimi, powiadom o zagrożeniu odpowiednie służby i zorganizuj im pomoc. 

 

  • Zgliszcza budynku gospodarczego. Całkowicie spalony dach.    Spalone elementy drewniane budynku. Okopcone części narządzi. Widoczna ściana betonowa budynku.
  • Spalone gospodarstwo domowe w Brzozówce. Widoczna spalona konstrukcja dachu. Obok betonowej ściany  znajduje się siano.
  • Zdjęcie jednego z pomieszczenia budynku mieszkalnego w Jangrocie. Osmolone i okopcone ściany pokoju. Nadpalona półka z odzieżą.
  • Korytarz prowadzący do pomieszczeń. Wszędzie widać zniszczenia po pożarze. Okopcone i osmolone ściany. Spalone meble i drzwi. Zniszczony sufit i elementy drewnianej konstrukcji.
  • Poddasze budynku mieszkalnego w Jangrocie. Ściany i poddasze spalone.  Pomieszczenie doszczętnie zniszczone przez pożar. Elementy drewnianej konstrukcji dachu spalone i osmolone sadzą.

 

 

Powrót na górę strony