AKTUALNOŚCI

Kolejne zarzuty dla  25-letniego oszusta, który działał w zorganizowanej grupie przestępczej

Olkuscy policjanci przedstawili kolejne zarzuty 25-latkowi, który  działając w grupie przestępczej, metodą na „policjanta” wyłudził łącznie 350 tysięcy złotych i usiłował wyłudzić kolejne 50 tysięcy. Mężczyźnie  grozi teraz do 8 lat pozbawienia wolności.

18 sierpnia ubr. 25-letni mężczyzna został zatrzymany, po tym jak odebrał od seniorki 20 tysięcy złotych. Oszust zadzwonił do 82-letniej mieszkanki  Olkusza i  podawał się za policjanta CBŚP. W trakcie rozmowy informował, że potrzebuje pomocy podczas policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie przestępców okradających konta bankowe.  Fałszywy policjant  w taki sposób prowadził rozmowę, że seniorka nie zorientowała się, że  ma do czynienia z oszustem. Mężczyzna dokładnie instruował swoją rozmówczynię o kolejnych etapach postępowania, m.in., o tym żeby wypłaciła pieniądze z banku  i przekazała je „policyjnemu kurierowi”.  Tak też się stało. 82-latka myśląc, że pomaga w policyjnej akcji, wyszyła z  domu i  zgodnie z instrukcją, udała się do banku, gdzie wypłaciła 20 tysięcy złotych, a następnie w umówionym miejscu przekazała je obcemu mężczyźnie. Kobieta nawet nie podejrzewała, że padła ofiarą przestępstwa.  Na szczęście w sprawę zaangażowani już byli policjanci wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, którzy wpadli na trop oszustów. „Kuriera” zatrzymano  na „gorącym uczynku”, tj. zaraz po tym, jak odebrał pieniądze od seniorki. 25-letni  mieszkaniec Krakowa, był kompletnie zaskoczony widokiem policjantów i nie spodziewał się takiego przebiegu zdarzenia. Mężczyzna miał przy sobie pieniądze oraz bankowy dowód wypłaty 82-latki. Podczas kontroli osobistej policjanci  znaleźli przy nim amfetaminę. Natomiast, gdy sprawdzono go w policyjnym systemie okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez sąd do ustalenia miejsca pobytu oraz odbycia kary pozbawiania wolności na okres 6 miesięcy. Zatrzymanemu  przedstawiono wówczas zarzut oszustwa, posiadania narkotyków  i na wniosek Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, 20 sierpnia sąd zastosował wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt.  Do zakładu karnego podejrzany trafił także z uwagi na zaległą karą odsiadki 6 miesięcy.  Wyłudzone pieniądze zwrócono 82-letniej właścicielce.  
Pisaliśmy o tej sprawie 21 sierpnia w komunikacie:

https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/1276,Olkuscy-policjanci-zatrzymali-25-latka-ktory-odebral-od-seniorki-pieniadze-wylud.html

Sprawa 25-latka była jednak  rozwojowa  a śledczy postanowili dokładnie przyjrzeć się ostatnim poczynaniom młodego człowieka.  Przez pół roku policjanci, w trakcie trwania środka zapobiegawczego, skrupulatnie zweryfikowali działania mężczyzny i zebrany w tej sprawie obszerny materiał dowodowy, który  pozwolił, by pod koniec stycznia 2021 r. skierować wobec podejrzanego akt oskarżenia. Mężczyzna podejrzany jest o 10 oszustw metodą „na policjanta”  na szkodę  mieszkańców Małopolski i Śląska oraz posiadanie środków odurzających. W grupie przestępczej podszywającej się pod policjantów pełnił role „kuriera”. W okresie od 9 lipca do 18 sierpnia wyłudził łącznie 350 tysięcy złotych i usiłował wyłudzić kolejne 50 tysięcy.  


Mimo wielokrotnych apeli nadal można usłyszeć, że starsze osoby padają ofiarą oszustw metodą na "wnuczka", czy też "policjanta". Policja ostrzega i informuje, że nigdy nie prosi  mieszkańców o wybieranie oszczędności z banku i przekazywanie ich osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub funkcjonariuszy policji. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym!