AKTUALNOŚCI

Bezpieczny pieszy, bezpieczny Senior - policjanci rozdawali seniorom odblaski

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu  podejmują wiele działań chcąc dotrzeć do osób narażonych na największe niebezpieczeństwo na drodze. Dziś (14.02. br.) policjanci pojawili się na Rynku w Olkuszu i rozdawali seniorom odblaski, promując bezpieczeństwo na drodze. Działania policjantów miały na celu uświadomić niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych.

W niedzielę rano policjanci ruchu drogowego wraz z policjantkami zajmującymi się profilaktyką zaopatrzeni w odblaski, pojawili się w pobliżu Rynku w Olkuszu. Mundurowi wspólnie promowali bezpieczeństwo pieszych, a zwłaszcza seniorów. Przekazując odblaski pieszym,  rozdawali ulotki i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prowadzone przez policję działania były również okazją, by wręczyć seniorom informacje nt. oszustów i ich metod działania. Stróże prawa zwracali również uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych i apelowali do kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych i atmosferycznych.

Pamiętajmy, że w okresie zimowym piesi stanowią grupę uczestników ruchu drogowego, która szczególnie narażona jest na niebezpieczeństwo na drodze. Zmrok zapada wcześnie, a warunki atmosferyczne nie zapewniają dostatecznej widoczności. Na słabo oświetlonych miejskich drogach, pieszy jest mało widoczny. Kierowca nie zawsze zauważy pieszego i zdąży w porę zareagować. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, na drodze pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z prędkością 50 km/h, praktycznie nie mają szans na przeżycie. Dlatego korzystanie z elementów odblaskowych zwłaszcza, kiedy ograniczona jest widoczność na drodze, ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych. Nie bez przyczyny mówimy, że odblaski ratują życie. Pamiętajmy, każdy odblask, to szansa dla kierowcy na wcześniejszą reakcję.  

 

 • Policjantka wydziału prewencji oraz policjant ruchu drogowego rozdają odblaski osobom, które wyszły z kościoła. Na tle olkuski Rynek i oznakowany radiowóz policyjny.
 • Policjantka stojąca tyłem rozdaje przechodniom odblaski i ulotki informacyjne. W tle widać pieszych oraz ścianę budynku urzędu Miasta i gminy w Olkuszu.
 • Naczelnik Ruchu Drogowego w odblaskowej kamizelce rozdaje odblask starszemu mężczyźnie. W tle policjantka prewencji i inni przechodnie oraz olkuski rynek wokół, którego znajdują się kolorowe kamienice.
 • Policjantka prewencji oraz policjant ruchu drogowego w odblaskowej kamizelce rozdają odblaski przechodniom. W tle radiowóz policyjny oraz budynek urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.
 • olicjant ruchu drogowego rozdaje odblaski przechodniom. Na zdjęciu kobieta i dziewczynka. W tle Olkuski Rynek.
 • Policjant rozdaje odblask dziewczynce. Obok dziewczynki znajduje się kobieta. W tle przechodzień i Olkuski Rynek z zabudowaniami.
 • Policjantka prewencji stojąca tyłem obok starsza kobieta, która opiera na ramieniu policjantki rękę.