30-letnia oszustka wyłudziła 60 tysięcy złotych. Pieniądze zostały odzyskane i wkrótce wrócą do właściciela

30-letnia oszustka wyłudziła 60 tysięcy złotych. Pieniądze zostały odzyskane i wkrótce wrócą do właściciela

Dzięki wzorowej postawie obywatelskiej mieszkańców gm.Sułoszowa pow. krakowski,  policjanci z Wolbromia zatrzymali i doprowadzili do policyjnego aresztu 30-latkę, która wyłudziła 60 tysięcy złotych. Kobieta próbowała wyłudzić od innej osoby jeszcze 15 tysięcy złotych. Jednak celu swojego nie osiągnęła, gdyż została ujęta przez członków rodziny, którą próbowała oszukać.  Postawa mieszkańców  Wielmoży zasługuje na wyrazy uznania i podziękowanie. To kolejny przykład współpracy obywatela z Policją w walce z przestępczością. 

Do zdarzenia doszło  11.07.2017 roku około godziny 14 w Wielmoży (gm. Sułoszowa pow. krakowski). Do jednego z mieszkańców zadzwonił telefon. W słuchawce odezwała się kobieta, która podawała się za policjantkę. Oszustka poinformowała swojego rozmówcę, że jego syn spowodował wypadek, w którym zginęła piesza. Kobieta w taki sposób prowadziła rozmowę,  że mężczyzna nie zorientował się, iż  ma do czynienia z oszustką. Fałszywa „policjantka” dokładnie instruowała  swego rozmówce o kolejnych etapach postępowania.  Poinformowała również, że po pieniądze zgłosi się kobieta.  77-latek wyszedł z domu i w umówionym miejscu przekazał kobiecie 60 tysięcy złotych. Dopiero po powrocie do mieszkania, gdy skontaktował się z rodziną zrozumiał, że został oszukany.

Kilka minut później, kobieta próbowała oszukać jeszcze inną osobę.  Tym razem chciała wyłudzić 15 tysięcy złotych. Do transakcji jednak nie doszło bowiem oszustka zorientowała się, że rodzina może coś podejrzewać i prawdopodobnie nie osiągnie swojego celu.  30-latka oddalił się z miejsca. W ślad za nią podążyli członkowie rodziny. W tym samym czasie, policjanci otrzymali informację o oszustce, która próbował się oddalić z miejsca przestępstwa. Gdy rodzina ujęła 30-latkę,  na miejsce jednocześnie przyjechali policjanci z Wolbromia, którym przekazano oszustkę.  Mundurowi zatrzymali kobietę (mieszkankę Krakowa) i zabezpieczyli pieniądze pochodzące z przestępstwa. 60 tysięcy złotych wkrótce wróci do właściciela. 

Sprawa wyłudzeń ma charakter rozwojowy.  Policjanci ustalają, czy 30-latka mogła dokonać jeszcze kilku innych oszustw.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy modyfikują swoje metody. Oszuści są bezwzględni.  Działają szybko i wykorzystują wszystkie preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. Opowiadane przez nich  historie, to najczęściej wytwór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia z rzeczywistością.

Policja dziękuje osobom, które przyczyniły się do zatrzymania oszustki. Bez wątpienia ich wzorowa postawa zasługuje na pochwałę i wyrazy wielkiego uznania.  Zachowanie mieszkańców Wielmoży świadczy o wsparciu jakie niesie Policji społeczeństwo  w codziennej służbie oraz jest też wzorem do naśladowania dla tych osób,  które są świadkami łamania prawa. 

Olkuscy policjanci przypominają:

Policjanci  apelują o rozwagę i ostrzegają przed działaniami oszustów.

Policja nie dzwoni do mieszkańców w podobnych sprawach. Nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom, jak również o  przelewanie gotówki na rachunki bankowe.

Jeśli osoba, podająca się za krewnego w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze,  sprawdźmy czy jest to prawdziwy krewny. Natychmiast przerwijmy rozmowę i zadzwońmy do niego koniecznie na numer, który my posiadamy. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112 oraz przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia  dzielnicowemu.

W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi oszuści poruszają się.