Grupa „Speed” przeciw piratom drogowym

Grupa „Speed” przeciw piratom drogowym

Grupa „Speed” przeciwdziała niebezpiecznym zachowaniom na drogach. Sama już nazwa wskazuje, jakie zadania stoją przed mundurowymi. Nadmierna prędkość jest bowiem jednym z głównych  czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych. Mundurowi  z grupy „Speed”  kierowani są również na akcje, w miejsca, gdzie najczęściej  dochodzi do rażącego łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Do zadań grup „Speed” należą, m.in.: ujawnianie kierujących, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko  przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania. Podczas działań drogowych grupa „Speed”   wykorzystuje  tj. ręczne laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu oraz  pojazdy wyposażone w videorejestratory.

To właśnie z grupy „Speed” 9 stycznia 2019 roku  policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji  w Olkuszu na drodze krajowej nr  94 w Olkuszu zatrzymali do kontroli drogowej 32-letniego kierowcę  peugeota, który w obszarze zabudowanym  przekroczył dozwoloną prędkość o 30 km/h. Po sprawdzeniu kierującego w policyjnych bazach danych okazało się,  że nie był to pierwszy przypadek jego brawurowej jazdy.  Kierowcy zatrzymano już wcześniej  prawo jazdy na okres 3 miesięcy, ponieważ w terenie zabudowanym przekroczył on dozwoloną prędkość  o 50 km. Teraz kierowca będzie musiał się liczyć z konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Przypominamy, że nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu prędkość niesie za sobą poważne zagrożenie i może doprowadzić do kolizji lub wypadków, które niejednokrotnie kończą się tragedią.