Kierowca skutera uciekł z miejsca zdarzenia. Powód? chciał uniknąć konsekwencji, bo był nietrzeźwy i nie miał uprawnień do kierowania motorowerem

Kierowca skutera uciekł z miejsca zdarzenia. Powód? Był nietrzeźwy i nie miał uprawnień do kierowania motorowerem

Ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie miał niespełna 18-letni mieszkaniec gminy Olkusz, który stracił panowanie nad skuterem i przewrócił się na jezdnię.  Nastolatek uciekł z miejsca zdarzenia, chwilę później został zatrzymany przez strażaków.

Do zdarzenia doszło 7 lipca br. nad ranem około godziny 3.30 w Gorenicach na ulicy Krakowskiej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, kierujący skuterem stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się na jezdnię. Mężczyzna uciekł z miejsca zdarzenia. Jednak po chwili został zatrzymany przez miejscowych strażaków, którzy udzielili mu pomocy. Jak się później okazało, kierowca skutera był nietrzeźwy – miał ponad 2,2 promila alkoholu i nie posiadał uprawnień do kierowania  motorowerem. Chłopak  został przewieziony do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej.

Natomiast w sobotę policjanci ruchu drogowego interweniowali wobec 20-letniego mieszkańca Olkusza, który w stanie nietrzeźwości  spowodował kolizję drogową. Mężczyzna kierował volkswagenem i na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu wjechał na tył mercedesa. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że 20-latek ma ponad 1,80 promila alkoholu.

Z kolei w piątek policjanci z Bukowna zatrzymali 37-letniego kierowcę, który prowadził opla, mając 1,4 promila alkoholu.  Mężczyzna nie miał przy sobie uprawnień do kierowania pojazdem.

Nietrzeźwy kierowca nie jest bezkarny. Grożą mu poważne konsekwencje prawne i finansowe. Kierowca, który prowadzi samochodów w stanie nietrzeźwości, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podlega karze pozbawienia wolności, sąd orzeka wobec niego środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo taki kierowca musi uiścić świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

W ubiegłym roku w powiecie olkuskim nietrzeźwi kierowcy spowodowali 8 wypadków i 10 kolizji drogowych. Jazda pod wpływem alkoholu jest szczególnie niebezpieczna. Taki kierowca  zagraża swojemu bezpieczeństwu oraz pasażerów, a także bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Wypadki z udziałem nietrzeźwych kierowców niejednokrotnie kończą się tragicznie.

Policjanci na co dzień walczą z tymi kierowcami, którzy decydują się na jazdę  pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.  Prowadzą szereg akcji profilaktycznych promujących prawidłowe zachowania na drodze i podejmują działania  mające na celu niedopuszczenie do ruchu kierowców, którzy wsiadają za kierownicę na „podwójnym gazie”. Od początku roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przebadali na zawartość alkoholu ponad 35 tysięcy kierowców, z czego 39 osób prowadziło swój pojazd w stanie nietrzeźwości i 42 osoby były po użyciu alkoholu.

Apelujemy do osób, które mogą być świadkami jazdy po spożyciu alkoholu, aby reagowali na takie przypadki i powiadamiali o tym policję. Pamiętajmy, że  powstrzymując pijanego kierowcę, możemy uratować czyjeś życie.