Kontrole i profilaktyka – działania Policji i Sanepid-u

Kontrole i profilaktyka – działania Policji i Sanepid-u

Wakacje to czas, w którym dzieci i młodzież korzystają z zabawy i wypoczynku na koloniach, obozach oraz wczasach rodzinnych. Są również takie osoby, które nigdzie nie wyjeżdżają i wolny czas spędzają w domu.  Brak obowiązków może spowodować,  że w życie młodego człowieka wkrada się nuda. Po to by zaspokoić swoją ciekawość niektórzy  eksperymentują ze środkami psychoaktywnymi i nie liczą się z niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą ich używanie - jednokrotne zażycie narkotyków może doprowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Doniesienia prasowe dotyczące licznych przypadków zatruć wśród dzieci i młodzieży spowodowanych zażywaniem nowych środków psychoaktywnych potwierdzają niestety skalę tego zjawiska. Jak wynika z raportu Państwowego Inspektoratu Sanitarnego, w ubiegłym roku odnotowano 162 przypadki zatruć nowymi środkami psychoaktywnymi, które zakończyły się śmiercią.  Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwie śląskim, łódzkim i lubelskim.  Narkotyki nowej generacji są szczególnie niebezpiecznie i charakteryzują się wysoką toksycznością, która powoduje trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych oraz ośrodkowego układu nerwowego. W połączeniu z alkoholem stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.   Jak wynika z raportu, zmienia się nie tylko skala tego zjawiska,  ale również wiek osób, które sięgają po tego typu narkotyki.

Aby temu przeciwdziałać z początkiem wakacji Policja i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzieży  wypoczywających na terenie  naszego powiatu, rozpoczęli coroczną akcję „ Bezpieczne wakacje”. Głównym celem wspólnych działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników letniego wypoczynku, jak również ich  opiekunów. Od początku wakacji na terenie powiatu olkuskiego  przeprowadzono  5 takich spotkań. Policjanci i pracownicy Sanepid-u spotkali się z opiekunami zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w Kluczach, Jaroszowcu, Domaniewicach i Bukownie.  Wspólne działania obu instytucji polegały  nie tylko  na edukowaniu uczestników półkolonii  i kolonii organizowanych na naszym terenie, ale i są okazją do przeprowadzenia kontroli  pod kątem warunków epidemiologiczno-sanitarnych,  jak również sprawdzenia opieki nad najmłodszymi. W trakcie spotkań z uczestnikami letniego wypoczynku funkcjonariusze rozmawiają o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Czas spotkań z najmłodszymi wykorzystują do propagowania odpowiednich zachowań, nie tylko nad wodą, czy w górach, ale także na terenie ośrodków wypoczynkowych.  Podczas spotkań z opiekunami policjanci wykorzystają walizkę edukacyjną wyposażoną w imitację środków psychoaktywnych. Dzięki  temu narzędziu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów była o  wiele łatwiejsza.