Kradzieże portfeli - porady policjantów

Kradzieże portfeli - porady policjantów

Przed nami radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, które zbliżają się wielkimi krokami. W gorączce przedświątecznych zakupów nie zapomnijmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Właśnie wtedy często dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Złodzieje wykorzystują nasz pospiech i roztargnienie. Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą przestępstwa.  

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia wymagają wielu przygotowań. Trzeba przyrządzić wymyślne potrawy, które zagoszczą na naszych stołach, udekorować dom czy zakupić dla bliskich upominki. Może się zdarzyć, że w gorączce przedświątecznych zakupów zapomnimy o ostrożności i padniemy ofiarą złodziei lub oszustów. Wczoraj tj. 19.12.2018 roku  w godzinach porannych, na Alei 1000-lecia 60-letnia mieszkanka Olkusza straciła portfel z dowodem osobistym, kartą bankomatową oraz pieniędzmi. Kilka minut później,  na ulicy Sławkowskiej, złodziej ukradł 59-letniej kobiecie portfel z pieniędzmi i dokumentami. Do kolejnej kradzieży doszło  w południe, 55-latka zgłosiła, że na terenie sklepu handlowego skradziono jej portfel.  

 Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą kieszonkową?

Pamiętajmy o tym, że tłok panujący w sklepach, roztargnienie i pośpiech to doskonałe warunki dla „złodziei kieszonkowych”. Nietrudno o utratę portfela czy torebki, zwłaszcza na przepełnionych targowiskach czy w galeriach handlowych. Starajmy się zatem unikać szczególnie zatłoczonych miejsc. Zwróćmy uwagę, żeby torebka zawsze była zamknięta i umieszczona w zasięgu naszego wzroku, najlepiej z przodu ciała. Przytrzymujmy ją ręką i nigdy nie odkładajmy podczas zakupów. Portfel powinien być schowany w głębiej położonej, przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich, które zdejmujemy i umieszczamy np. w sklepowym wózku. Złodzieje chętnie wykorzystują takie sytuacje.

Podczas płacenia za zakupy nie pokazujmy większej ilości gotówki. Dokonując transakcji kartą płatniczą, dbajmy o to, aby nikt postronny nie zauważył kodu PIN wpisywanego na terminalu. Kod PIN należy zapamiętać, a nie zapisywać go na karcie płatniczej lub kartce przechowywanej w portfelu. 

Nie zapominajmy o domykaniu szyb w zaparkowanych pojazdach i upewnieniu się, czy w samochodzie nie pozostawiliśmy w widocznym miejscu rzeczy, które mogłyby skusić potencjalnego złodzieja.