Na pomoc tonącemu – ćwiczenia służb mundurowych z zakresu ratownictwa wodnego

Na pomoc tonącemu – ćwiczenia służb mundurowych z ratownictwa wodnego

22 stycznia br. na basenie przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach dyrekcja szkoły  wraz z olkuskim oddziałem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zorganizowali  szkolenie dla służb mundurowych w zakresie ratownictwa wodnego. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był starszy ratownik wodny  Stanisław Góźdź.

 

W ćwiczeniach uczestniczyło około 140 osób. Wśród nich obecni byli: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu, podinspektor Adam Milanowski, Komendant Komisariatu Policji w Kluczach, komisarz Jerzy Wilk,  policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, komisariatu Policji w Kluczach i Wolbromiu, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej  i Ochotniczych Straży Pożarnych z Klucz, Osieka, Ryczówka, Rodak, a także województwa śląskiego. 

Policjanci i strażacy mieli okazję, by podjąć wezwanie i spróbować swoich sił podczas ratowania tonącego.  Zadanie to nie było łatwe - dla przykładu, kurtka strażacka po namoczeniu ważyła około 20 kilogramów.  Skok do wody odbywał się w umundurowaniu. Zadaniem policjantów i strażaków było przepłynięcie w dowolnym stylu 30 metrów, a następnie  wydobycie z wody manekina  ważącego 65 kg i odholowanie go na brzeg.  Przykład ratowania tonącego dał m.in. Komendant Komisariatu Policji w Kluczach, komisarz Jerzy Wilk oraz aspirant sztabowy Rafał Kulawik.

 

Podczas szkolenia służb mundurowych można było usłyszeć kilka porad, m.in.: jak zachować się w sytuacji,  gdy ktoś wpadnie do wody, jak udzielić mu pomocy, jak wykorzystać rzutkę ratunkową, jakie działania podjąć  po wyciagnięciu poszkodowanego na brzeg oraz jak sprawdzić przytomność poszkodowanego i prawidłowo udzielić mu pierwszej pomocy.