Nieodpowiedzialny mężczyzna na zakupach podczas kwarantanny

Nieodpowiedzialny mężczyzna na zakupach podczas kwarantanny

Każdego dnia mundurowi sprawdzają, czy osoby odbywające kwarantannę domową w powiecie olkuskim stosują się do nakazów i poleceń służb sanitarnych. Policjanci kontrolują,  czy osoby te rzeczywiście przebywają w miejscu zamieszkania lub izolacji i nie narażają innych na ryzyko zarażenia koronawirusem. Niestety wyjątkową nieodpowiedzialnością wykazał się wczoraj (26.03.20r.) 39-letni mieszkaniec gminy Wolbrom. Mężczyzna był objety kwarantanną i pomimo tego wyszedł na zakupy. Wobec niego zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje.

Wczoraj w południe dyżurny wolbromskiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, że mieszkaniec tej gminy złamał warunki kwarantanny i opuścił swoje mieszkanie. Gdy interweniujący policjanci pojechali to sprawdzić, mężczyzna był już w mieszkaniu. 39-latek zaprzeczał, aby opuszczał miejsce kwarantanny. Jednak z ustaleń policjantów i rozpytania świadków wyraźnie wynikało, że mężczyzna wyszedł z domu na zakupy  m.in. po alkohol. 


W sprawie toczy się postępowanie z art. 116 kodeksu wykroczeń, który odnosi się do nieprzestrzegania nakazów i zakazów przez chorego lub nosiciela choroby zakaźnej, a także osoby sprawującej nad nimi pieczę. Osoba, która nie przestrzega takich zaleceń, podlega karze grzywny albo karze nagany.  W tej sprawie zostanie sporzadzony wniosek  do Sądu o ukaranie 39-latka. Policjanci przekazali również informację o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu.

Policja apeluje!

Niezależnie od przepisów prawnych, wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży. Osoby, które nie przestrzegają  jej zasad, mogą się w sposób pośredni przyczynić do czyjejś śmierci.

 

Osoby objete kwaranttaną domową zachęcamy do ściągnięcia darmowej i bezpiecznej aplikacji w sklepach Google Play oraz App Store –  „Kwarantanna domowa”. Dzięki niej osoba w kwarantannie ma szybki dostęp do niezbędnych, pomocnych w czasie kwarantanny informacji. Można też korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać artykuły spożywcze, a także szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym. W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44. Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa.