Nietrzeźwi kierowcy w powiecie olkuskim. Bilans ubiegłego weekendu

Nietrzeźwi kierowcy w powiecie olkuskim. Bilans ubiegłego weekendu

Policjanci na co dzień walczą z tymi kierowcami, którzy decydują się na jazdę  pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.  Mundurowi cały czas podejmują działania mające na celu niedopuszczenie do ruchu kierowców, którzy jeżdżą na „podwójnym gazie”.

 

Pod koniec ubiegłego tygodnia na drogach powiatu olkuskiego zatrzymano kilku kierowców, którzy wykazali się nieodpowiedzialnością na drodze, wsiadając za kierownicę swoich pojazdów po alkoholu.  4 września w Sienicznie na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 773 z ulicą M. Dąbrowskiej kierowca ciągnika rolniczego uszkodził przy jednej z posesji ogrodzenie. Jak się okazało, 51-latek był nietrzeźwy. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Nie miał on także uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym. Z kolei w sobotę w  Bukownie na ulicy 1 Maja policjanci zatrzymali kierowcę opla. 41-latek był nietrzeźwy. Przeprowadzone u kierowcy opla badanie stanu trzeźwości, wykazało ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie. Kierowca opla nie miał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jeszcze tego samego dnia w Kluczach na ulicy Osada policjanci interweniowali wobec nietrzeźwego kierowcy sabb. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.  W niedzielę (06.09.)  na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Krze zatrzymano 49-letniego kierowcę audi. Mężczyzna, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie, spowodował kolizję z volkswagenem golfem oraz  mercedesem. 49-latek nie stosował się również do decyzji Starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.  

Przypominamy, że nietrzeźwy kierowca nie jest bezkarny. Grożą mu poważne konsekwencje prawne i finansowe. Kierowca, który prowadzi samochodów w stanie nietrzeźwości, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podlega karze pozbawienia wolności do lat dwóch,  sąd orzeka wobec niego środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo taki kierowca musi uiścić świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Jeśli kierowca był już prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas grozić mu może 5 lat pozbawienia wolności.