Nietrzeźwi kierowcy w powiecie olkuskim. Bilans weekendu

Nietrzeźwi kierowcy – bilans weekendu

Tylko w miniony weekend, olkuscy  policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 3 nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich miał prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie, kolejny 3,2 promila.  Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Miejmy na dzieję, że zapadnie wobec nich wyrok pozbawienia wolności a  poprzez pobyt w zakładzie karnym,  te osoby  stwarzające  zagrożenie dla życia innych,  będą izolowanie od reszty społeczeństwa.

Rekordzista, który  miał blisko 3,5 promila został zatrzymany w piątek tj. 21 sierpnia w Gołaczewach. Mężczyzna kierował  skuterem, mając 3,46 promila alkoholu w organizmie. Z kolei w sobotę w Jeżówce zatrzymano kierowcę audi. Tym razem alkomat pokazał wynik 3,2 promile. Mężczyzna nie miał również uprawnień do kierowania pojazdem. 23 sierpnia w Kosmolowie policjanci zatrzymali 53-letniego olkuszanina, który mając 2,4 promila, kierował audi. 

Wypadki drogowe z udziałem nietrzeźwych kierowców często bywają tragiczne w skutkach. Na drodze giną, nie tylko sami kierowcy, ale i inni użytkownicy drogi, postronne osoby nieświadome zagrożenia.   Zbliża się początek roku szkolnego. Ulicami i chodnikami będą przemieszczać się dzieci. W związku z tym policjanci apelują o rozwagę i zachowanie trzeźwości na drodze.  Z początkiem wrześniamundurowi będą prowadzić  liczne kontrole i działania profilaktyczne, których  celem jest  ograniczenie tego zjawiska na drodze. Niestety pomimo takich policyjnych akcji nie brakuje tych kierowców, którzy nie bacząc na zagrożenia i konsekwencje prawne czy finansowe,  jeżdżą w stanie nietrzeźwości  i swoim zachowaniem narażają siebie i innych na poważne niebezpieczeństwo.   Czy faktycznie musi dojść do tragedii, by kierowcy zrozumieli, jak poważne zagrożenie stanowią na drodze, wsiadając za kierownicę po użyciu alkoholu lub środka odurzającego?