Nietrzeźwy kierowca przyczyną śmiertelnego wypadku na drodze

Nietrzeźwy kierowca przyczyną śmiertelnego wypadku na drodze

Pod koniec ubiegłego tygodnia w powiecie olkuskim, doszło do kilku wypadków i kolizji drogowych. Jeden z nich zakończył się tragicznie dla pasażerki fiata. Kierowca tego pojazdu  prowadził samochód w stanie nietrzeźwości i poprzez swoją lekkomyślność pozbawił życia drugiego człowieka.  

5 października 2017 roku ok. godz. 17.23 w miejscowości Zarzecze doszło do wypadku drogowego, w którym zginęła 77- kobieta.  Jak wstępnie ustalono 65 – letni kierujący samochodem marki  Fiat Cinquecento, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu, a następnie dachował. W wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 77 - letnia pasażerka. Jak się okazało mężczyzna był nietrzeźwy miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Nierozważny kierowca w pojeździe przewoził jeszcze troje dorosłych pasażerów, którzy doznali obrażeń ciała.

Za powyższe przestępstwo  grozi  kara do 12 lat więzienia, wysoka grzywna oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto  nietrzeźwy sprawca wypadku będzie zobowiązany do zapłacenia orzeczonej przez Sąd nawiązki na rzecz pokrzywdzonego (osoby najbliższej, Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) w wysokości, co najmniej 10000 zł.

Niewątpliwie przyczyną tej tragedii była lekkomyślność kierowcy, który zdecydował się na jazdę samochodem po  alkoholu.  Małopolska Policja chcą ograniczyć to zjawisko od roku 2006 prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną, polegającą na badaniu trzeźwości kierujących podczas każdej kontroli drogowej. Od momentu jej wprowadzenia, w roku 2016 liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących zmniejszyła się o 46,4%, zabitych zmniejszyła się o 76 %, rannych zmniejszyła się o 54,5%.

 

Policja apeluje o zachowanie trzeźwości!

Pamiętaj, że jadąc pod wpływem alkoholu zagrażasz swojemu bezpieczeństwu oraz pasażerów, a także bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

 

Sprawdź stan trzeźwości!

Jeśli nie jesteś pewien co do stanu swojej trzeźwości, przed jazdą skorzystaj z urządzeń do badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które są dostępne w komendzie i komisariatach.

Przeprowadzone badanie pozwoli podjąć kierowcy decyzję, czy może wsiąść za kółko. Samo badanie trwa zaledwie kilka sekund. Jest wykonywane bezpłatnie i „od ręki”.

 

Reaguj gdy widzisz nietrzeźwego kierowcę!

Jeśli zauważysz nietrzeźwego kierowcę na drodze, którego zachowanie świadczy, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka odurzającego  – nie bądź obojętny, reaguj i powiadom o tym Policję! 

Pamietaj jednak o własnym bezpieczeństwie! Staraj się powstrzymać od pościgów za nietrzeźwym kierowcom czy zajeżdżaniu mu drogi. Osoby pod wpływem alkoholu mogą zachowywać się różnie. Często są agresywne i pobudzone.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi.  Każdy może zadzwonić  -  nawet anonimowo -  pod numer telefonu 112 lub 997  i może, a wręcz powinien  powiadomić najbliższą jednostkę Policji o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.