Nowe przepisy podczas kontroli drogowej i pierwszy zatrzymany kierowca z cofniętym licznikiem

Nowe przepisy podczas kontroli drogowej i pierwszy zatrzymany kierowca z cofniętym licznikiem

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W Olkuszu 5 stycznia 2020 roku przed południem na drodze krajowej nr 94 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki VW Sharan, kierowany przez 36-letniego mieszkańca Katowic. Mundurowi w ramach nowych uprawnień, sprawdzili aktualny stan drogomierza i po zweryfikowaniu go w systemie informatycznym Centralna Ewidencja Pojazdów, okazało się, że nie zgadza się  on ze stanem licznika ostatniego badania technicznego. Sprawą teraz zajmują się policjanci Wydziału Kryminalnego.

Przypominamy, że  zgodnie z paragrafem 1 artykułu 306a [Zmiana wskazań drogomierza] kodeksu karnego Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru,  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.