„Odblaskowa szkoła” i spotkanie z policjantami

„Odblaskowa szkoła” i spotkanie z policjantami

Konkurs "Odblaskowa Szkoła" organizowany jest przez Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Jego celem jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych,  lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażania uczniów w elementy odblaskowe. Co w efekcie ma poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Dzisiaj tj. 28.10.br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu: młodszy aspirant Marika Guzik-Gajda wraz z dzielnicowym aspirantem Dawidem Hencem,  odwiedzili uczniów klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Olkuszu. Spotkanie z mundurowymi było podsumowaniem dotychczasowych działań szkoły, które przeprowadzono  na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Policjanci rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie i zachęcali ich do noszenia kamizelek odblaskowych.  Jednocześnie przypominali, o tym, że okres jesienny i zimowy to pora, kiedy widoczność ma największy wpływ na powstawanie wypadków. To czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Jesienią i zimą widoczność może być bardzo zła nawet w ciągu dnia. Pieszy jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie są oświetlone ulice. Podczas złej widoczności piesi „zlewają” się otoczeniem.  Kierowca widzi pieszego w ostatniej chwili. Policjanci mówili również o tym,  jak uniknąć zagrożeń na drodze i wyjaśnili dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Policjanci przypominają:

W nocy lub przy złej pogodzie, kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój  z odległości około - 20-30 metrów,

- jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie z odległości około 50 metrów,

- gdy ma elementy odblaskowe  z odległości około 150 a nawet 300 metrów.

Podczas złych warunków atmosferycznych pieszy jest słabo widoczny także w dzień.

Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Nie lekceważmy obowiązku poruszania się lewą stroną drogi, używajmy elementów odblaskowych. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo!