Podsumowanie działań małopolskiej drogówki „TELEFON”

Podsumowanie działań małopolskiej drogówki „TELEFON”

Wczoraj, tj. 16 września 2019 roku na terenie Małopolski policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ogólnopolskie działania „TELEFON”. Ich celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Podczas tych poniedziałkowych  działań skontrolowano 1451 pojazdów ujawniając 1298 wykroczeń, w tym 326 dotyczących korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku  - zatem co 4. ujawnione wykroczenie to korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Za naruszenie przepisu policjanci nakładali  dwustuzłotowe mandaty i 5 punktów karnych.

Prawo o ruchu drogowym mówi: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jedyne, co można zrobić, to zastosowanie urządzeń głośnomówiących lub słuchawek połączonych z mikrofonem. Nie tylko rozmawianie, ale każda czynność, która wiąże się z trzymaniem urządzenia w dłoni podlega karze. Kierowca powinien  być skupiony na drodze, a nie na telefonie. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie obserwuje drogi. A przecież dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle  w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. rozpraszaczem dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom uwagi  powoduje wydłużenie czasu reakcji i może mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.