Ruszyła policyjna akcja „Sierpniowy weekend 2019”

Ruszyła policyjna akcja „Sierpniowy weekend 2019”

Dzisiaj (14. 08. br.) od wczesnych godzin porannych rozpoczęła się kilkudniowa akcja policji pod hasłem "Bezpieczny weekend 2019", która potrwa do niedzieli (18.08.br.). W tym czasie należy spodziewać się, więcej partoli policjantów służby prewencyjnej i ruchu drogowego.

Celem policyjnych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wszystkim użytkownikom dróg,  zarówno kierującym, jak i pieszym.  Policyjne patrole będą obecne przede wszystkim na ważniejszych skrzyżowaniach, na drogach krajowych i wojewódzkich. Mundurowi w przypadku tworzenia się zatorów, będą kierowali ruchem i organizowali objazdy. Ponadto policjanci  będą reagować na wszelkie przypadki wykroczeń w ruchu drogowym. W tym celu będą sprawdzać, czy kierowcy poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.  Czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy i czy dzieci przewożone są w fotelikach. Szczególną uwagę  zwrócą na stan trzeźwości kierujących i stan techniczny pojazdów.

Mundurowi apelują o zachowanie ostrożności na drodze i stosowanie się do znaków drogowych oraz poleceń policjantów. Zwracają uwagę  na prawidłowe zabezpieczanie swojego mienia. Nie zostawiaj w samochodzie cennych przedmiotów np. torebki,  portfeli, telefonów w widocznych miejscach. Pamiętaj, że okazja czyni złodzieja.

Policjanci proszą o zachowanie ostrożności na drodze.  Kierowco, pamiętaj, że brawurowa jazda oraz nadmierna prędkość, to główne przyczyny wypadków  na polskich drogach.

Jak wynika z policyjnych statystyk,  od początku wakacji odnotowano, aż  432 wypadki drogowe, w których śmierć poniosły 72 osoby. 


W trosce o bezpieczeństwo policjanci radzą:

Jeśli planujesz podróż samochodem, sprawdź wcześniej jego stan techniczny, wyposażenie oraz ogumienie. Pomyśl również o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień, będziesz mógł wybrać inną drogę, by dotrzeć do celu.  

Jeśli korzystasz ze środków komunikacji publicznej, zachowaj ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.  na dworcach, w autobusach, pociągach. Cenne przedmioty, radzimy, by trzymać przy sobie, blisko ciała, najlepiej  w różnych miejscach.  

Pamiętaj również o zabezpieczaniu swojego mienia. Zanim wyjedziesz na długi sierpniowy weekend, zabezpiecz swoje mieszkanie. Poproś, sąsiada by podczas twojej nieobecności, zwrócił uwagę na mieszkanie. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkuj w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiaj, nawet na chwilkę,  bagażu i innych cennych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu życzą wszystkim podróżującym bezpiecznej drogi!