Uwaga na oszustów sprzedających w Internecie!

Uwaga na oszustów sprzedających w Internecie!

Nie trzeba długo przekonywać, że zakupy w Internecie, to nie tylko komfort czy  wygoda, ale i oszczędność czasu i pieniędzy. Zainteresowanie wirtualnymi zakupami wzrasta z roku na rok. Nie ruszając się z domu, możemy zamówić dowolny produkt,  który zostanie  nam dostarczony wprost pod nasze drzwi. Mało tego, zamówienie możemy składać niemal w każdym miejscu i o każdej porze dnia i nocy. Wirtualne zakupy dają  możliwość korzystania z konkurencyjnej oferty cenowej, które oferują liczne sklepy i portale aukcyjne. Musimy jednak pamiętać, że w Internecie nie brakuje nieuczciwych sprzedawców. Osoby te w szybki i łatwy sposób osiągają zyski.  

 

Do jednostki policji często zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas transakcji w Internecie. We wrześniu odnotowano kilka takich przypadków. Mieszkaniec gminy Olkusz został oszukany podczas zakupu samochodu marki Audi A3.  Mężczyzna o sprzedaży auta dowiedział się z ogłoszenia umieszczonego na jednym z portali aukcyjnych, zajmującym się głównie sprzedażą samochodów. Szybko nawiązał kontakt ze sprzedawcą, który przekazał mu swoje dane, w tym adres zamieszkania, podał mu maila i nr VIN pojazdu. Mężczyzna wpłacił zaliczkę i zaraz po dokonaniu transakcji, sprzedawca urwał z nim kontakt. Mężczyzna postanowił sprawdzić adres, który podał mu sprzedający. Okazało się, że w ogóle nie ma takiego numeru bloku a numery VIN audi A3 należał do zupełnie innego samochodu. Kolejna osoba został odszukana podczas zakupu kart pamięci. Pieniądze wysłała przelewam a towar nie został jej doręczony. Inna, została oszukana przy zakupie telefonów komórkowych. Kobieta wpłaciła pieniądze i jak w poprzednich przypadkach, towar nie został jej doręczony. Z „atrakcyjnej” oferty sprzedaży roweru chciała skorzystać mieszka gminy Olkusz. Jednoślad był niemal o połowę tańszy niż w stacjonarnym sklepie rowerowym. Niestety i tym razem po wpłacie pieniędzy sprzedawca zerwał kontakt. Praktycznie za każdym razem, kiedy oszuści otrzymywali na swoje konta pieniądze, natychmiast przestawali kontaktować się ze swoimi klientami. Nie odbierali telefonów i nie odpisywali na maile.

 

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw internetowych olkuscy policjanci apelują, aby podczas wirtualnych zakupów zachować zdrowy rozsądek i nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. okazją cenową. Korzystanie z możliwości globalnej sieci powinno być z zachowaniem zdrowego rozsądku i środków ostrożności.

 

Dlatego w pierwszej kolejności zapoznaj się z regulaminem sklepu internetowego lub portalu aukcyjnego.

Podczas dokonywanej transakcji, zwracaj uwagę na kwotę oferowanego produktu. Jeśli cena jest „wyjątkowo” korzystna, w porównaniu do cen, jakie podają sklepy lub inni sprzedawcy, to powinno wzbudzić Twoją czujność. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że możesz stać się ofiarą oszustwa, a oferowany przez sprzedawcę produkt będzie bezużyteczny, albo w ogóle nie otrzymasz zamówionego towaru.

Przed dokonaniem zakupu zwracaj uwagę na komentarze, opinie o sprzedawcy i o oferowanych przez niego produktach, choć i tu należy zachować ostrożność, gdyż komentarze mogą być generowane przez samego sprzedawcę.

Sprawdzaj jak długo prowadzona jest jego działalność i czy osoba ta jest zarejestrowana.

Zwracaj uwagę na dane kontaktowe, które podał i czy odpowiada na maila i odbiera telefony. Pamiętaj, że sklep internetowy, tak jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego, adres a także  inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Taką firmę można sprawdzić on-line, m.in. na stronach: cidg.gov.pl (portal nadzorowany przez ministerstwo rozwoju) czy krs-online.com.pl.

Zanim zapłacisz za produkt zastanów się nad jego formą płatności. Sprawdzaj czy sprzedawca daje możliwość płatności przy odbiorze. To nie tylko bezpieczna forma płatności, ale przy odbiorze przesyłki kurierskiej istnieje możliwość sprawdzenia towaru. W przypadku ujawnienia oszustwa np., gdy towar jest niezgodny z zamówieniem, możemy spisać protokół i zawiadomić o tym fakcie policję.

W sytuacji płatności przelewem, korzystaj z uznanych portali płatniczych.

Przed potwierdzeniem przelewu sprawdzaj czy numer rachunku jest taki sam jak nr rachunku na zamówieniu.

Jeśli mimo zachowania powyższych środków ostrożności, zostałeś oszukany (nie otrzymałeś zamówionego towaru lub jest on niezgodny z zamówieniem), to poinformuj o tym fakcie administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, a w szczególności zachowaj dokumentację związaną z realizowaną przez ciebie transakcją np. dowód przelewu na konto bankowe i korespondencję mailową. Zgłoś się również do najbliższej jednostki Policji. Pamiętaj nie ma znaczenia kwota na jaką zostałeś oszukany - takich osób może być setki!