VIII Edycja Małopolskiego Konkursu "Odblaskowa Szkoła"

VIII Edycja Małopolskiego Konkursu "Odblaskowa Szkoła"

W 335 małopolskich szkołach podstawowych realizowana jest VIII edycja Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”.

Celem akcji jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych,  lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażania uczniów w kamizelki i elementy odblaskowe, a także wrócenie uwagi na ustawowy obowiązek korzystania z nich przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Szkoły biorące udział w konkursie, poprzez różnego rodzaju inicjatywy ograniczające zagrożenia w ruchu drogowym pokazują, że nie tylko uczą ale również dbają  o bezpieczeństwo swoich uczniów w drodze do i ze szkoły. Uczniowie przystępują do różnego rodzaju konkursów plastycznych i wiedzy o tematyce bezpieczeństwa na drodze, uczestniczą w spotkaniach, imprezach plenerowych oraz evevtach, których tematem przewodnim jest ruch drogowy.

Promocja akcji ma oddźwięk w mediach, tak lokalnych jak i ogólnopolskich, gdzie ukazuje się wiele publikacji promujących korzystanie przez pieszych z elementów odblaskowych. 

Akcja konkursowa została zainicjowana przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w 2010 roku.

Dzięki tej inicjatywie przez okres siedmiu lat w konkursie wzięło udział około 2200 szkół podstawowych z Małopolski, blisko 450 tys. uczniów zostało wyposażonych w różnego rodzaju elementy odblaskowe i kamizelki odblaskowe, promocja akcji miała również swój oddźwięk w mediach lokalnych, w mediach ogólnowojewódzkich, w mediach ogólnopolskich w sumie ukazało się 30 000 publikacji. Ponadto, przeprowadzono prawie dwa i pół tysiąca konkursów plastycznych i wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Finał VIII edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, odbędzie się 13 grudnia 2017 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Podczas uroczystej Gali wręczone zostaną nagrody Laureatom konkursu, a dodatkowym urozmaiceniem będzie występ popularnego wokalisty Stachurskiego.

Lista szkół podstawowych biorących udział w VIII edycji Małopolskiego Konkursu "Odblaskowa Szkoła"

/źródło:KWP Kraków/