Zachowaj ostrożność – uwaga na kieszonkowców

Zachowaj ostrożność – uwaga na kieszonkowców

Wczoraj tj. 6 lutego 2019 r. policjanci z komisariatu w Wolbromiu przyjęli dwa zgłoszenia o kradzieżach portfeli. Do kradzieży doszło na targowisku. Ofiarami złodziei padły dwie kobiety. Były to  mieszkanki  Łobzowa i Wolbromia. Kobiety straciły portfele, w których znajdowały się m.in. pieniądze i dowody osobiste.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i czujności,  zwłaszcza  w miejscach, gdzie panuje tłok. Na targowiskach, w autobusach czy sklepach nie brakuje kieszonkowców, którzy tylko czekają na łatwe okazje. Kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupach, obserwują, rozpoznają sytuację, a następnie typują swoją ofiarę. Wykorzystują panujący w tych miejscach tłok, zamieszanie czy roztargnienie kupujących.

Najbardziej popularne metody wykorzystywane przez kieszonkowców to: „sztuczny tłok” (sprawcy „usypiają” czujność ofiary, gromadzą się wokół niej, popychają), „krawca” lub „na kosę” (kieszonkowiec używa żyletki lub innego ostrego narzędzia służącego do przecięcia torebki, kieszeni czy reklamówki) czy  z „za parawanu” (sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem lub kurtką przewieszoną przez rękę).