Dla kierowców

"Działania „Niechronieni  Uczestnicy Ruchu Drogowego” i „Pasy"

Wczoraj na terenie naszego powiatu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” oraz „Pasy”. Podczas czwartkowych działań policjanci szczególnie zwracali uwagę na pieszych i rowerzystów. Ich uwadze nie uszły i wykroczenia popełniane przez kierujących w rejonie przejść dla pieszych. W 9 przypadkach za przekroczenie prędkości kierujący otrzymali mandaty karne. Policjanci obserwując skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne pouczyli 23 pieszych, jednakże gdy stwierdzili rażące naruszenie przepisów wypisywali mandaty. Takich przypadków było aż 55. Działo się tak, gdy piesi wchodzili przechodzili przez jezdnię na czerwonym świetle lub przechodzili w miejscu niedozwolonym. Za  niedostosowanie się do sygnalizacji świetlnej policjant może nałożyć mandat od 300 do 500 złotych. Z kolei Nierozważny pieszy, który przechodzi w miejscu niedozwolonym musi liczyć się z mandatem 100 złotowym.

Przypominamy, że bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od innych, ale i nas samych. Nasza lekkomyślność i nieuwaga mogą doprowadzić  do utraty zdrowia  a nawet życia.

 

„Podsumowane świątecznego weekendu na drogach powiatu olkuskiego”

W miniony świąteczny weekend nad bezpieczeństwem podróżnych na terenie powiatu olkuskiego czuwali policjanci, których zadaniem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży. Zaangażowanych w działania „Wielkanoc 2015” było 120 policjantów prewencji i 36 drogówki. Funkcjonariusze wyposażeni w sprzęt kontrolno- pomiarowy patrolowali drogi powiatu. Zwracali uwagę na trzeźwość kierujących oraz prędkość pojazdów i bezpieczeństwo pasażerów. Egzekwowali zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach, a także właściwe korzystanie z komórkowych zestawów głośnomówiących. W tym czasie (od 3 kwietnia 2015 roku) na naszych drogach miały miejsce tylko 3 kolizje drogowe i 1 wypadek, w którym ranna została jedna osoba. Policjanci nie zatrzymali ani jednego kierującego, który prowadziłby samochód w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości.