AKTUALNOŚCI

Areszt dla sprawcy przemocy w rodzinie w gminie Olkusz

Data publikacji 31.08.2021

Policjanci z Olkusza zatrzymali 17-latka, który znęcał się nad swoimi dziadkami i ojcem. Wobec podejrzanego sąd zastosował, jako środek zapobiegawczy, tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

Trwająca od dłuższego czasu gehenna dziadków i ojca, wobec których 17-latek stosował przemoc psychiczną i fizyczną zakończyła się. 17-latek wszczynał awantury, ubliżał i groził swojej babci i dziadkowi pozbawieniem życia, znęcał się również psychicznie i fizycznie nad swoim ojcem. Kiedy o kolejnej awanturze (25.08. br.) zostali powiadomieni policjanci, natychmiast pojechali pod wskazany adres w gminie Olkusz. Nawet w trakcie policyjnej interwencji 17-latek był agresywny, znieważał policjantów i groził pozbawieniem życia jednemu z funkcjonariuszy. Podobne sytuacje w rodzinie zdarzały się już wcześniej. Sprawca czuł się bezkarny. Pomimo wydanych wcześniej środków zapobiegawczych w postaci dozoru Policji i zakazu zbliżania się do osób pokrzywdzonych, nastolatek  nadal awanturował się ze swoim ojcem oraz dziadkami. Zatem podczas ostatniej interwencji (25.08. br.) 17-latek został zatrzymany. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Prokurator Prokuratury Rejonowej w Olkuszu wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 17-latka, do którego w piątek (27.08. br.) przychylił się sąd. Podejrzany usłyszał  zarzuty znęcania się, gróźb karalnych, spowodowania uszczerbku na zdrowiu u swojego ojca i znieważenia policjantów.  Teraz najbliższe trzy miesiące 17-latek spędzi w areszcie. Za znęcanie się grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj, że przemoc wobec osób najbliższych jest przestępstwem ściganym z urzędu. Policja, pracownik socjalny  ma obowiązek interweniować i udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje. Osoby doświadczające przemocy domowej nie pozostają z tym problemem same. Przepisy prawne zabraniają stosowania przemocy wobec swoich bliskich. Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydźmy się prosić o pomoc i  zwróćmy się do policjantów lub też innych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Pamiętaj, że masz prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu. Masz prawo do życia bez przemocy, cierpienia i upokorzeń.

Powrót na górę strony