Olkuscy policjanci rozmawiają z mieszkańcami i edukują ich w zakresie zabezpieczenia mienia
Policjanci systematycznie podejmują przedsięwzięcia mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu olkuskiego. W tym celu prowadzą liczne działania informacyjno-edukacyjne. Współpracują także z lokalnymi mediami.
Włamywacze wykorzystują nieuwagę właścicieli ich nieobecność oraz sprzyjające ku temu warunki, jak brak zabezpieczenia mienia, zapadający zmrok czy pogoda. Ich łupem padają torebki, portfele, dokumenty, biżuteria, a także sprzed AGD, RTV i elektronarzędzia. Złodzieje wykorzystują każdą okazję i kradną wszystko co ma wartość. Pod koniec ubiegłego tygodnia olkuska policja odnotowała kilka przypadków kradzieży i włamań do mieszkań. W Jaroszowcu złodziej wszedł przez otwarte drzwi balkonowe do mieszkania znajdującego się na parterze i ukradł z niego dwa laptopy. W niedzielę (24.10. br.) w Bolesławiu z terenu posesji skradziono samochód. Złodziej wykorzystał okazję i ukradł auto, w którym właściciel pozostawił kluczyki. Wszedł również do otwartego mieszkania i skradł sprzęt AGD. Aby zapobiec takim sytuacjom, policjanci prewencji Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu podczas służby edukowali mieszkańców z zakresu zabezpieczenia mienia i informowali ich o zagrożeniach, na które mogą być narażeni, w okresie Wszystkich Świętych. Przypominali o zachowaniu szczególnej ostrożności na cmentarzach i w środkach komunikacji publicznej, bo zwłaszcza w takich miejscach należy spodziewać się złodziei i kieszonkowców. Informowali, jak uchronić się przed kradzieżą i jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem. Seniorów z kolei edukowali nt. zagrożeń związanych z oszustwami. Mieszkańcom policjanci rozdawali ulotki i broszury informacyjne.
Policjanci radzą, jak zabezpieczyć mienie przed wyjazdem:
- Poproś sąsiada lub inna osobę zaufaną o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję czy ulotki. Nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką
- Pamiętaj, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykać drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) . Przed dłuższym wyjazdem warto zakręcić zawory doprowadzające gaz i wodę do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
- Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem oświetlenie posesji.
Policjanci przypominają również, żeby nie wpuszczać do swoich mieszkań osób nieznajomych. W ubiegły poniedziałek w Wolbromiu 80-letnia seniorka wpuściła do mieszkania trzy kobiety, które prosiły ją o żywność. Seniorka nie była świadoma zamiarów tych kobiet i padł ofiarą kradzieży. Złodziejki wykorzystały nieuwagę starszej pani i ukradły jej 3000 złotych. Policjanci apelują, by w takich sytuacjach kierować się szczególną ostrożnością. Bądźmy czujni i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Tylko w taki sposób możemy się ustrzec przed podobnymi sytuacjami.
Pamiętajmy również, że tłok panujący w sklepach, roztargnienie i pośpiech to doskonałe warunki dla „złodziei kieszonkowych”. Nietrudno o utratę portfela czy torebki, zwłaszcza na przepełnionych cmentarzach, targowiskach czy w galeriach handlowych. Zwróćmy uwagę, żeby torebka zawsze była zamknięta i umieszczona w zasięgu naszego wzroku, najlepiej z przodu ciała. Przytrzymujmy ją ręką i nigdy nie odkładajmy podczas zakupów czy porządkowania grobów bliskich. Portfel powinien być schowany w głębiej położonej, przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich, które zdejmujemy i umieszczamy w różnych miejscach bez właściwego nadzoru np. w sklepowych wózkach czy w samochodach.