AKTUALNOŚCI

Zbliżają się święta, olkuscy policjanci apelują o zachowanie czujności – uwaga na oszustów w Internecie i kieszonkowców!

Data publikacji 22.12.2021

Każdego roku przed świętami policjanci przyjmują więcej zgłoszeń o kradzieżach i oszustwach internetowych. Nie trudno się temu dziwić. W tym czasie jesteśmy zaabsorbowani gorączką świątecznych wyjazdów i zakupów. Często tracimy czujność, co może doprowadzić do wielu przykrych zdarzeń. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Okres przedświąteczny wiąże się także z tym, że bardzo często zamawiamy prezenty dla najbliższych przez Internet. Taka forma zakupu dla wielu osób jest komfortowa, niż przysłowiowe „bieganie po sklepach”. Kupując w sieci, trzeba  pamiętać, że Internetu nie omijają oszuści, szczególnie w okresie tzw. gorączki zakupów. Dlatego zachowaj czujność, gdy otrzymasz wiadomość sms o rzekomej dopłacie do przesyłki kurierskiej. W ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością oszustw typu „phishing” z wykorzystaniem firm kurierskich. Działanie te  polegają na wysyłaniu wiadomości sms sugerujących wykonanie dodatkowych czynności związanych z rzekomą przesyłką. To informacje o niewielkich dopłatach w celu kontynuacji doręczenia rzekomej przesyłki. Innym rodzajem oszustwa jest  zachęcenie do zainstalowania szkodliwego oprogramowania na telefonie lub komputerze, które ma rzekomo zatrzymać przesyłkę lub ją śledzić. Apelujemy więc o zachowanie czujności w sieci. Przede wszystkim -  chroń swoje dane osobowe i dane kart. Nie klikaj  w nieznane linki, które przesyłane są mailem czy smsem. Nie udostępniaj mailem kodów autoryzacji.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup przez Internet, unikaj korzystania z komputera w kafejce internetowej lub z otwartej sieci publicznej. Najbezpieczniejsze będzie użycie komputera domowego, z zainstalowanym programem antywirusowym. W ten sposób zmniejszysz ryzyko dostania się Twoich danych (w tym np. haseł logowania) w niepowołane ręce. Uważaj na nieuczciwych sprzedawców, których nie brakuje w serwisach aukcyjnych  i na portalach ogłoszeniowych. Osoby te w szybki i łatwy sposób osiągają zyski. Często oferują bezwartościowe towary lub pochodzące z przestępstwa. Podczas internetowych transakcji bądź  ostrożnym.  Tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Zanim dojdzie do zakupu, najpierw sprawdź, jak długo prowadzona jest działalność sprzedawcy,  czy osoba ta jest zarejestrowana i czy odbiera telefony i odpowiada na maile. Czytaj  komentarze o sprzedawcy i o oferowanych przez niego produktach. Najlepiej korzystaj ze sprawdzonych i znanych portali, które zapewnią ubezpieczenie od dokonywanych transakcji. Sprawdzaj, czy sprzedawca daje możliwość zapłaty przy odbiorze. Zawsze zwracaj uwagę na cenę oferowanego produktu. Jeśli jest ona „wyjątkowo” korzystna, w porównaniu do cen, jakie podają sklepy lub inni sprzedawcy, to powinno wzbudzić Twoją czujność. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że możesz stać się ofiarą oszustwa, a oferowany towar może być bezużyteczny albo w  ogóle nie otrzymasz zamówionego produktu.

Olkuscy policjanci zwracają także uwagę na kieszonkowców. Nie  brakuje ich w sklepach, na targowiskach, na ulicy, czy w autobusach. Tłok, który panuje w takich miejscach, jest okazją dla przestępców.  Uważaj na osoby podejrzanie, które podejrzanie się zachowują. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Sprawdź, czy nie jesteś obserwowany w trakcie robienia zakupów, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.
  • Wsiadając do autobusu lub do minibusu przede wszystkim zachowaj czujność, zwłaszcza gdy jest tłoczno.
  • Nie wkładaj wartościowych rzeczy do zewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki.
  • Nie sprawdzaj co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem zwrócisz uwagę kieszonkowca.
  • Nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, gdyż łatwo ją przeciąć.
  • Gotówkę noś w kilku różnych miejscach. 
  • Kobietom odradzamy przechowywania dużej ilości gotówki w torebkach. Złodziej może przeciąć pasek lub torebkę, a potem spenetrować jej zawartość.
  • W samochodzie nie pozostawiaj cennych przedmiotów, prezentów, telefonu, nawigacji,  czy dokumentów  - taka  okazja czyni złodzieja.

Policjanci ostrzegają również przed włamaniami do mieszkań i domów jednorodzinnych. Pamiętajmy o ich zabezpieczeniu, czy też dodatkowym wzmocnieniu, np. poprzez zamocowanie dodatkowych zamków, rolet antywłamaniowych. Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność domowników np. korespondencji w skrzynce pocztowej itp. Jeśli wyjeżdżasz na dłuższy okres, przekaż swój najcenniejszy dobytek na przechowanie komuś godnemu zaufania.

Pamiętaj, że najlepszy sposób ochrony mieszkania, to czujni sąsiedzi, współdziałaj z nimi. Świadczmy sobie wzajemne usługi przy pilnowaniu mieszkania.

Policjanci życzą, bezpiecznych i spokojnych Świąt  Bożego Narodzenia.

Powrót na górę strony