AKTUALNOŚCI

Przedszkolaki edukują Dziadków i Babcie w ramach projektu „Wnuczek, wnuczka edukuje – babcia, dziadek się stosuje”.

Data publikacji 12.01.2022

Z początkiem stycznia br. przedszkola w powiecie olkuskim odwiedzili dzielnicowi z komendy i komisariatów Policji w Kluczach, Bukownie i Wolbromiu. Podczas wizyty dzielnicowi przekazywali dzieciom laurki przygotowane przez małopolskich policjantów, na których oprócz życzeń z okazji Dnia Babci i Dziadka znajdowały się treści informacyjno – profilaktyczne skierowane do seniorów.

Kartki edukacyjne zostały wykonane w ramach projektu pod nazwą „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”, który powstał przy realizacji przedsięwzięcia pt. „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan”. Celem tych działań jest  zwrócenie uwagi na zagrożenia, na które mogą być narażone osoby starsze. Seniorzy często padają ofiarami oszustw metodami  „na wnuczka” czy ‘’na policjanta”, dlatego założeniem wielopokoleniowej edukacji jest dotarcie poprzez dzieci do bliskich, aby te przekazywały im wiedze o oszustach. Przekazane przez policjantów laurki zostały przygotowane z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, który przypada 21 i 22 stycznia. Kartki są wyjątkowe, ponieważ pełnią podwójną funkcję - oprócz życzeń zawierają również treści informacyjno – profilaktyczne. Kartki zostały tak przygotowane, aby dzieci mogły je pokolorować lub napisać własne życzenia, z drugiej zaś strony znajduje się wiersz edukacyjny, który w zabawny, literacki sposób przypomni seniorom, jak uchronić się przed oszustwem.
W tym roku chętnie w działania włączyły się przedszkola publiczne i niepubliczne z powiatu olkuskiego.  Na Uniwersytecie Przedszkolaka w Niepublicznym Przedszkolu Językowo-Sportowym w Olkuszu i Przedszkolu „Tęczowa Kraina” dzieciaki spotkały się z policjantami i z dużym zaangażowaniem  wysłuchały informacji, które mieli im do przekazania mundurowi. Spotkania z przedszkolakami były również okazją, by porozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpiecznych zabaw podczas ferii zimowych i zachowań w kontakcie z osobą obcą niebezpieczną.


Dzięki projektowi „Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia dziadek się stosuje” dzieci nie tylko uczą się rozpoznawać niebezpieczeństwa i reagują na potrzeby innych ludzi ale są również gotowe do działania na rzecz poprawy  bezpieczeństwa seniorów.

 

Powrót na górę strony