AKTUALNOŚCI

Weekend majowy – działania i porady olkuskich policjantów

Data publikacji 29.04.2022

W tym roku policyjne działania pn. „Majówka 2022” rozpoczną się w piątek 29 kwietnia i potrwają do środy 4 maja. W tym czasie mundurowi dołożą wszelkich starań, by na drogach było bezpiecznie, a podróżujący mogli dotrzeć do celu bez przykrych wydarzeń.

Policjanci będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku rażącego łamania przepisów w ruchu drogowym, zdecydowanie będą reagować na wszelkie przypadki wykroczeń i przestępstw, które wpływają na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar. Szczególną uwagę zwrócą na kierujących, którzy będą przekraczali dozwolona prędkość, wyprzedzali w miejscach niedozwolonych, czy wymuszali pierwszeństwo przejazdu. Będą również sprawdzać, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy i czy dzieci przewożone są w fotelikach. Będą kontrolować  stan trzeźwości kierujących i stan techniczny pojazdów. Policjanci nadzorem obejmą również pieszych, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Mundurowi będą sprawdzać, czy stosują się  oni do obowiązku posiadania  elementów odblaskowych.
Przypominamy kierowcom, że w tym obowiązują zakazy poruszania się po drogach samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu:

  • 30 kwietnia (sobota) od godz. 18:00 do 22:00
  • 1 maja (niedziela) od godz. 8:00 do 22:00
  • 2 maja (poniedziałek) od godz. 18:00 do 22:00
  • 3 maja (wtorek) od godz. 8:00 do 22:00

Apelujemy również o zabezpieczeniu swojego mienia przed weekendowym  wyjazdem - zwłaszcza wtedy często tracimy naszą czujność, co doprowadza do wielu przykrych zdarzeń.
Jak nie dopuścić do tego typu sytuacji oraz jak chronić swoją własność. Oto kilka porad:   

  • Istotne jest dokładne zabezpieczenie (zamknięcie okien, zamknięcie drzwi na klucz, zastosowanie systemów antywłamaniowych jeśli takie posiadamy, alarmowych, itp.) mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych.
  • Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką. Zabezpieczmy w sposób należyty drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy solidne zamki. W drzwiach garażowych lub do piwnicy zamontujmy dodatkowe zabezpieczenie.  Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody, może go skutecznie zniechęcić. Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych.
  • Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.
  • Gdy zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.

Apelujemy róznież,  aby zwrócić szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub  obserwują nasze domy czy  mieszkania.  Uwagę powinny również zwrócić samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania, dokonują rozpoznania terenu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy bezzwłocznie powiadomić policję pod numerem 112.
Telefon 112 jest dostępny dla każdego. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.


Apelujemy  o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie i życzymy podróżującym bezpiecznej drogi!

 

Powrót na górę strony