AKTUALNOŚCI

Święto Policji w olkuskiej komendzie

Data publikacji 18.07.2022

W piątek (15 lipca br.) o godzinie 10.00 swoje święto obchodzili policjanci Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Uroczysty apel odbył się przy budynku komendy. W uroczystościach uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion, Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu mł. insp. Jarosław Klich oraz Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, emerytowani komendanci Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, przedstawiciele podmiotów współpracujących na co dzień z olkuską Policjią, w tym szefowie wymiaru sprawiedliwości, a także przedstawiciel policyjnych związków zawodowych.

Uroczysty apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru Komendy Powiatowej Policji  w Olkuszu. Następnie dowódca uroczystości podkomisarz Tomasz Mosur złożył meldunek  o rozpoczęciu uroczystości Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie nadinspektorowi Michałowi Ledzionowi. Kolejnym punktem uroczystości było odegranie  i odśpiewanie przez zgromadzonych hymnu państwowego.

Następnie zaproszonych gości przywitał Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu  młodszy inspektor Jarosław Klich. Szef olkuskiej Policji podkreślił trud policyjnej służby, odnosząc się do okresu pandemii, jak również podziękował wszystkim policjantom i policjantkom za wielkie zaangażowanie, pomoc i empatię wobec uchodźców z Ukrainy: „Państwo w swojej codziennej służbie wykonujecie różne czynności. Począwszy od tych prostych po trudne i skomplikowane zdania policyjne. Te zadania zawsze realizujecie  w sposób profesjonalny z ogromnym zaangażowaniem - pełniąc służbę na drodze, podejmując interwencje w związku przemocą domową. Zadania te są realizowane na wysokim poziomie, bez zbędniej zwłoki po to, by mieszkańcy Naszego powiatu mogli się czuć bezpiecznie. Ostatni rok był czasem trudnym dla naszej jednostki. Oprócz stałych zadań, które realizujemy na co dzień, wykonywaliśmy też  dodatkowe zadania. Tak bywa, że  dochodzi do niecodziennych sytuacji, nieprzewidywalnych jak covid-19, czy trwająca nadal  wojna na Ukrainie. W całym 2021 roku i na początku tego roku wykonywaliśmy wiele czynności związanych z covid-19. To przede wszystkim Policja  była zobowiązana do kontroli osób przebywających na kwarantannie czy izolacji domowej. To państwo wspólnie  z pracownikami olkuskiego sanepidu sprawdzaliście, w jaki sposób przestrzegane są obostrzenia covidowe. Pod koniec lutego tego roku zabezpieczaliśmy przyjazd do naszego miasta kilkunastu tysięcy uchodźców z Ukrainy. Nie były to trudne czy skomplikowane zadania, natomiast chciałem zwrócić uwagę na jedną  kwestię. My w swojej służbie przede wszystkim wykonujemy rozkazy i polecenia naszych przełożonych. Tak też odbywało się przy okazji zabezpieczenia przyjazdu Uchodźców do naszego miasta. Zapewnialiśmy, aby pobyt w naszym mieście był bezpieczny, by osoby dotarły bezpiecznie do hoteli i baz noclegowych w naszym kraju.  Natomiast nikt nie musiał wydawać Państwu poleceń,  aby pomóc osobom starszym, które miały problemy zdrowotne,  wysiąść z pociągu. Nikt nie musiał prosić, abyście pomogli przenieść ciężki bagaż matce, która niosła na rękach swoje dziecko. Wykazaliście się empatią, takim podejściem do osób, które znalazły się w tragicznej sytuacji życiowej. Słyszałem wiele ciepłych słów, podziękowań za Wasze zaangażowanie, za Waszą postawę. Kolejny raz pokazaliście, że można na was liczyć. Przy okazji takich świąt zawsze powtarzam, że jest to dla mnie duma i ogromny zaszczyt móc dowodzić jednostką, w której pracują tacy funkcjonariusze. Między innymi przez taką postawę budujecie sami wizerunek Policji a tym samym wizerunek Naszej komendy - za co Wam serdecznie dziękuję” . 

Podczas przemówienia komendant wspomniał o policjantce z Komisariatu Policji w Kluczach, mł.asp. Katarzynie Cader,  która została wyróżniona jako jedna z 5 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Komendant przekazał również  gratulacje awansowanym oraz złożył życzenia wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Policji i ich rodzinom. Oprócz życzeń dla policjantów i pracowników jednostki, Komendant podziękował także Komendantowi Wojewódzkiemu Policji nadinsp. Michałowi Lendzionowi za wsparcie dla jednostki; samorządom, instytucjom  i wszystkim osobom, które od wielu lat wspierają policyjne działania na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Młodszy inspektor Jarosław Klich zwrócił uwagę, na to, iż bez współpracy i wzajemnego zrozumienia, a także pomocy, nie byłyby możliwe tak skuteczne działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie 34 policjantom tutejszej komendy aktów mianowania  na wyższe stopnie policyjne. Rozkazy o mianowaniu na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom wręczali Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion, Komendant Powiatowy Policji w Olkusz mł. insp. Jarosław Klich oraz Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita. Wśród awansowanych wyróżniono I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu podinspektora Adam Milanowskiego, który rozkazem personalnym Komendanta Głównego Policji został mianowany na wyższy stopień młodszego inspektora Policji. Ogółem w 2022 roku w Olkuszu na wyższy stopień policyjny mianowano 73 policjantów: w korpusie oficerów starszych - 1 policjanta, w korpusie oficerów młodszych - 3 funkcjonariuszy, w korpusie aspirantów Policji - 39 policjantów, w korpusie podoficerów Policji – 19 funkcjonariuszy, w korpusie szeregowych Policji - 11 funkcjonariuszy.  Wśród wyróżnionych znaleźli się policjanci z komendy oraz podległych komisariatów: w Bukownie, Wolbromiu i Kluczach.

Po wręczeniu aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, nadinsp. Michał Ledzion: „Cieszę się ogromnie, że mam zaszczyt uczestniczyć w tym roku w Święcie Policji  w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu. Niedane mi było w zeszłym roku. Dziś po trudnym okresie pandemicznym mam okazję się spotkać w takim gronie. Szanowne koleżanki  i koledzy,  składam Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji tych awansów. Mam świadomość, że te awanse okupione są Waszą ciężką pracą. To jest Wasze dzieło. Mam świadomość, że codzienny trud daje efekt dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu olkuskiego. Doceniam to, co robicie dla bezpieczeństwa. Życzę Wam dalszych awansów,  sukcesów zawodowych oraz wsparcia ze strony Waszych rodzin. Proszę podziękować rodzinom za to, że są przy Was, czekają na Was, że macie w nich wsparcie. Mamy świadomość, jak trudną rolę mamy do odegrania w społeczeństwie, zwłaszcza w takich trudnych czasach, jakich przyszło nam służyć”. 

Na zakończenie uroczystości głos zabrał  Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita: „O tym, jak odebrana była Policja w Olkuszu mówiłem podczas wojewódzkich uroczystości w Wadowicach. Oczy całej Polski i szerzej, także kamery pokazywały obraz uchodźców przybywających z Ukrainy do Olkusza. Nikogo nie trzeba było prosić, wydawać rozkazów ale Państwa empatia, pomoc, życzliwość osobom starszym, niepełnosprawnym, pokazała, że byliście najlepszymi ambasadorami Rzeczypospolitej, pomagając tym, którzy uciekali przed wojną. Oprócz tej pracy, tej wyjątkowej, gdzie pokazaliście swoje serca, swoją szlachetność, jest także codzienna służba mieszkańcom powiatu olkuskiego. Dokładnie śledzę co dzieje się w olkuskiej komendzie, mogę być dumny z kierownictwa, ale przede wszystkim z funkcjonariuszy, którzy właściwie i skutecznie  podejmują działania reprezentując powagę Państwa Polskiego” .

 • Poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu podczas uroczystego apelu z okazji Święta Policji. Policjanci stoją w szyku na tle budynku.
 • Dowódca uroczystości składa meldunek Komendantowi Wojewódzkiemu Policji nadinspektorowi Michałowi Ledzionowi i oddaje honor.
 • Komendant Wojewódzki wita się z dowódca uroczystości i podaje mu rękę. W tle policjanci stoją w równym szyku.
 • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie dokonuje przeglądu oddziału i wita się z policjantkami i policjantami. W tle stoją policjanci w równym szyku.
 • Komendant Wojewódzki Policji oddaje honor. W tle policjanci.
 • Po lewej poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu obok policjanci stoją w równych szykach. Po prawej, powiewająca flaga Polski na maszcie. Dale stoją policjanci oraz zaproszeni goście. Przy mównicy Wojewoda Małopolski. W tle budynek komendy, radiowóz. Pogoda letnia, niebo pochmurne.
 • Poczet sztandarowy. Policjanci oddają honor. Sztandar opuszczony (na baczność).
 • Policjanci i zaproszeni goście. Policjanci oddają honory podczas hymnu
 • Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu oddaje honor Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie i prosi o zabranie głosu.
 • Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu podczas przemówienia. W tle komendant w Wojewódzki Policji oraz zaproszeni gości.
 • Kadr olkuskiej policji w równym szyku. W tle radiowóz policyjny. Pogoda słoneczna letnia.
 • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie gratuluje awansu i podaje rękę Komendantowi Powiatowemu Policji w Olkuszu
 • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie gratuluje awansu i podaje rękę policjantowi.
 • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie gratuluje awansu i podaje rękę policjantowi. Policjanci stoją w równym szyku.
 • Wojewoda Małopolski podaje rękę policjantowi i gratuluje awansu.
 • Wojewoda Małopolski gratuluje awansu policjantowi i podaje mu rękę. Policjanci stoją w równym szyku.
 • Policjanci stoją w różnym szyku, w lewej ręce trzymają rozkazy o mianowaniu.
 • Komendant Wojewódzki Policji podczas przemówienia. W tle szef olkuskiej policji oraz zaproszeni goście.

Powrót na górę strony