AKTUALNOŚCI

Uwaga na trudne warunki na drogach! Zachowajmy ostrożność!

Data publikacji 24.11.2022

Pierwsze opady śniegu i marznący deszcz często bywają sprawdzianem umiejętności i wymagają od kierowców zachowania szczególnej ostrożności na drodze. Ten czas jest trudny zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

Jak niebezpiecznie może być na drodze,  o tym przekonał się kierowca mercedesa, który dzisiaj (24.11. br.) na drodze wojewódzkiej nr 791 w Rodakach nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w  audi. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie poniósł obrażeń. Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi.

Zmieniające się warunki atmosferyczne są utrudnieniem dla kierowców i stanowią poważne niebezpieczeństwo. Gdy na drodze jest ślisko, wydłuża się droga hamowania, a koła tracą przyczepność. Nadmierna prędkość,  nagłe manewry mogą doprowadzić do wypadków i kolizji. Niezachowanie bezpiecznego odstępu od pojazdu jadącego z przodu również może skutkować kolizją, a nawet wypadkiem. Jeśli kierowca będzie zmuszony do szybkiej reakcji na drodze i nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca, może nie zdążyć w porę wyhamować i uderzy w tył pojazdu poprzedzającego. Kierowca musi sam ocenić, jaki odstęp jest bezpieczny, biorąc pod uwagę sytuację panującą na drodze, warunki atmosferyczne, czy natężenie ruchu. Trzeba pamiętać również o wymianie opon w pojeździe, albowiem zły stan ogumienia odpowiada za wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Apelujemy również do pieszych o zachowanie ostrożności na chodnikach i podczas przechodzenia przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach.

Powrót na górę strony