Ćwiczenia służb mundurowych i ratowniczych „Detonacja 2022” - ładunek wybuchowy w Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu
Ewakuacja uczniów z budynku Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu, zablokowanie bramy wjazdowej na teren placówki, zabezpieczenie terenu wokół szkoły - na szczęście to tylko scenariusz dzisiejszych ćwiczeń, których celem było reagowanie i podjęcie wspólnych działań służb na wypadek podłożenia urządzenia wybuchowego.
Dzisiaj (03.12. br.) około godz. 8.32 oficer dyżurny olkuskiej komendy otrzymał informację, że w budynku Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu podłożono bombę, której wybuch miał nastąpić o godz. 11.00. Na miejsce natychmiast wysłano patrol policji. O sytuacji poinformowano pracownika obiektu. W rejon szkoły zostali skierowani policjanci: prewencji - Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, dzielnicowi, policjanci Wydziału Kryminalnego, ruchu drogowego oraz Naczelnik Wydziału Sztab Policji, który kierował działaniami, Straż Pożarna i Straż Miejska. Policjanci Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego dokonali rozpoznania pod kątem ujawnienia niebezpiecznych urządzeń wybuchowych. Sprawdzili teren, na który ewakuowano osoby postronne a następnie przeszukali pomieszczenia znajdujące się w budynku. Z kolei policjanci ruchu drogowego zablokowali bramę wjazdową do szkoły. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zabezpieczali wejście na teren obiektu. Pozostali, wyznaczyli strefę zagrożoną i dbali o to aby osoby postronne nie dostały się w jej rejon. Na dalszy rozwój sytuacji w pełnej gotowości oczekiwali strażacy. Kiedy dowodzący akcją otrzymał informację, że pirotechnicy ujawnili urządzenie niebezpieczne, na miejsce wezwano Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie, który rozbroił urządzenie wybuchowe. W tym czasie na olkuskim Rynku policjanci zatrzymali sprawcę podłożenia ładunku wybuchowego, a następnie przewieźli go do komendy. Dowódca kierujący działaniami ogłosił ich zakończenie.
Na szczęście zdarzenie to było tylko symulacją. Etapy prowadzonych działań w Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu pokazały, że we współpracy służby potrafią szybko i skutecznie reagować w sytuacjach kryzysowych. Właściwe zachowanie w przypadku takiego incydentu jest niezwykle ważne i zapobiega ewentualnym skutkom.
Jak zachować się w przypadku otrzymania informacji o podłożeniu lub ujawnieniu ładunku/urządzenia wybuchowego:
- Zachowaj spokój i zorientuj się, jak bezpiecznie opuścić niebezpieczną strefę.
- Zadzwoń na NUMER ALARMOWY 112 - niezwłocznie powiadom właściwe służby (Policję, Państwową Straż Pożarną) oraz administratora obiektu.
- Pod żadnym pozorem, nie dotykaj podejrzanych przedmiotów, pakunków, paczek itp.
- Do czasu przybycia Policji, zabezpiecz zagrożone miejsce, zachowaj środki bezpieczeństwa i nie narażaj siebie i innych osób na niebezpieczeństwo;
- Bezwzględnie wykonuj polecenia policjantów, którzy przyjadą na miejsce i przejmą dowodzenie.
- Podczas ewakuacji, zachowaj spokój, to pozwoli na sprawne i bezpiecznie opuszczenie zagrożonego rejonu.
- W miarę możliwości, zabierz rzeczy osobiste.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę:
- nietypowe zachowania osób, ich nietypowy ubiór często nieadekwatny do występującej pory roku,
- pozostawione bez opieki przedmioty, teczki, plecaki, paczki, pakunki itp.,
- samochody, a w szczególności furgonetki, parkujące w nietypowych miejscach tj. w pobliżu kościołów, synagog lub miejsc organizowania imprez masowych i zgromadzeń.