AKTUALNOŚCI

Nie pij alkoholu, kiedy opiekujesz się dzieckiem!

Data publikacji 20.12.2022

Spożywanie alkoholu przez rodziców opiekujących się dziećmi może mieć poważne konsekwencje prawne. Nietrzeźwi rodzice narażając zdrowie i życie dziecka na niebezpieczeństwo podlegają karze do 5 lat pozbawienia wolności. Opieka nad dziećmi wymaga przede wszystkim odpowiedzialności ze strony rodziców. Wynika również z obowiązku prawnego.

W minioną środę (14.12. br. ) w Olkuszu  kurator sądowy udał się do domu rodziny, wobec  której prowadzone jest postępowanie opiekuńcze. Już wcześniej pojawiło się podejrzenie, że 35-letnia matka niewłaściwie opiekuje się swoim dzieckiem. Zgodnie z postanowieniem sądu należało pilnie zabezpieczyć interesy małoletniej dziewczynki. Pomocy kuratorowi udzielali policjanci.  Z mieszkania dochodziły głosy.  Funkcjonariusze wiedzieli, że w środku są domownicy lecz pomimo pukania do drzwi nikt nie otwierał. Dlatego w porozumieniu z sędzią i dyżurnym olkuskiej Policji, podjęto decyzję o siłowym wejściu do mieszkania. Na interwencję wezwano więc strażaków. Jednak groźba wyważenia drzwi okazała się wystarczającym argumentem i domownicy dobrowolnie wpuścili służby do mieszkania. W środku, w jednym z pomieszczeń znajdowała się 8-latka oraz matka dziewczynki i jej partner. Opiekunowie dziewczynki byli nietrzeźwi, matka miała blisko 3 promile alkoholu a jej małżonek 2 promile. Decyzją sądu rodzinnego dziewczynka trafiła pod opiekę rodziny zastępczej.  

Z kolei w czwartek dyżurny olkuskiej policji przyjął zgłoszenie o nietrzeźwej matce, która miała zajmować się dwulatką. Kiedy na miejsce przyjechali mundurowi i zbadali stan trzeźwości 25-latki,  okazało się, że kobieta ma ponad 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dziewczynka trafiła pod opiekę babci a o sytuacji powiadomiono sąd rodzinny.

Apelujemy do osób, które są świadkami takich zachowań, aby reagowali na podobne sytuacje i zgłaszali ten fakt do odpowiednich instytucji. Pamiętajmy, że  zgłoszenie może zapobiec tragedii ale też jest pomocne w celu podjęcia odpowiednich działań przez instytucje, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży.

 

Powrót na górę strony