AKTUALNOŚCI

Podsumowanie profilaktycznej pracy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu za rok 2022

Data publikacji 03.01.2023

Zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta i powiatu, a w szczególności dzieci i młodzieży, to bardzo ważny element, na który policjanci zwracają szczególną uwagę. Mundurowi rok rocznie prowadzą liczne spotkania prewencyjno-edukacyjne w przedszkolach, szkołach czy na uniwersytetach. Teraz przyszedł czas podsumowania pracy funkcjonariuszy zajmujących się prewencją kryminalną i dzielnicowych.

Rok 2022 to czas intensywnej pracy profilaktyczno-edukacyjnej zwłaszcza po dość trudnym okresie związanym z pandemią.   To również czas wielu nowych wyzwań, jakie stanęły przed Policją w związku z napływem ludności Ukraińskiej na teren naszego powiatu.  Policjantki zespołu ds. nieletnich oraz dzielnicowi z komendy i komisariatów w Bukownie, Kluczach i Wolbromiu przeprowadzili około 450 spotkań profilaktycznych z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, średnich, rodzicami czy z seniorami. Były to różne przedsięwzięcia: festyny, pogadanki, prelekcje dotyczące bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, cyberzagrożeń, przemocy i agresji, uzależnień, a także dotyczące bezpieczeństwa osób starszych. W tym roku wraz z napływem ludności Ukraińskiej olkuscy policjanci pomagali  z pełnym zaangażowaniem podczas codziennej służby uchodźcom z tego ogarniętego wojną kraju. Policjanci nie tylko strzegli ładu i porządku podczas przyjazdu obywateli Ukrainy, ale przede wszystkim  starali się wspierać i dodawać otuchy osobom, które znalazły bezpieczne schronienie na naszym terenie. Policjantki nawiązały współprace z wolontariuszką i razem odwiedzały  miejsca, gdzie nocowali uchodźcy. Funkcjonariuszki -  z nieocenioną pomocą wolontariuszki biegle mówiącej w języku ukraińskim,  przestrzegały i  udzielały  informacji, jak bezpiecznie funkcjonować w nowej rzeczywistości.  Omawiały najważniejsze kwestie związane z bezpiecznym pobytem uchodźców na terenie powiatu olkuskiego, jak również profilaktyką związaną z handlem ludźmi.

Wraz z rozpoczęciem wakacji policjanci wspólnie z pracownikami Sanepid-u kontrolowali zgłoszone obozy i kolonie, w których uczestniczyły dzieci i młodzież wypoczywająca na naszym terenie. Wspólne działania obu instytucji polegały  na edukowaniu uczestników półkolonii  i kolonii i były również  okazją do przeprowadzenia kontroli  pod kątem warunków epidemiologiczno-sanitarnych oraz  sprawdzenia sprawowania opieki nad najmłodszymi.

Działania profilaktyczne policjantów realizowane były  w ramach różnych projektów i akcji m.in.  „Bezpieczna Droga do szkoły”, „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie”, „Policja bliżej dzieci i młodzieży”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczne ferie”, „Dzielnicowy bliżej nas”.  Część tych spotkań odbywała się także w komendzie, gdzie w  ramach promocji zawodu policjanta, młodzież mogła zapoznać się ze specyfiką pracy tutejszej komendy.  Działania profilaktyczne policjantów skierowane były również do pedagogów. Spotkania te miały przede wszystkim formę szkolenia instruktażu.

Ponadto w ubiegłym roku w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu oraz w Komisariacie Policji w Kluczach  przeprowadzono dwie debaty społeczne ( w tym jedna redebata) o tematach:  „Bezpieczeństwo mieszkańców Sieniczna i okolicznych miejscowości – zapobieganie kradzieżom i włamaniom do domów jednorodzinnych”, „Dzikie wysypiska śmieci na terenie Gminy Klucze”.

 • Policjant KWP podczas spotkania z pedagogami prowadzi szkolenie. W auli komendy Powiatowej Policji w Olkuszu wśród pedagogów siedzi policjantka prewencji.
 • Stanowisko profilaktyczne (namiot Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu) , przy którym technik kryminalistyki w odblaskowej kamizelce wykonuje dzieciom odbitki linii papilarnych.
 • Dziecko w czapce policjanta ruchu drogowego siedzi na policyjnym motocyklu i pozuje do zdjęcia. W tle widać radiowóz grupkę przedszkolaków oraz ulice i zabudowania. Bezchmurne niebo pogoda letnia.
 • Dzielnicowy podczas spotkania z uczniami. Zdjęcie wykonane w klasie. uczniowie siedzą przy szkolnych ławkach.
 • Policyjne stanowisko profilaktyczne, przy którym gromadzą się dzieci. Policjant wykonuje odbitki linii papilarnych.
 • Policjant ruchu drogowego z grupa dzieci z rowerami stoją na boisku szklonym w tle budynek szkoły. Pogoda letnia, pochmurne niebo
 • Ratownik rozmawia z dziećmi. Dzieci siedzą na dywanie w kole. Po prawej stronie stoją dwaj policjanci. Zajęcia odbywają się w klasie.
 • Policjant prewencji przy stanowisku profilaktycznym z dziećmi. Pogoda letnia
 • Policjant ruchu drogowego podczas spotkania z uczniami w ZS nr 1 w Olkuszu.Zdjęcie w klasie lekcyjnej, uczniowie siedzą w szkolnych ławkach.
 • Grupa dzieci wraz z policjantem, pracownikiem sanepidu i opiekunem pozują do zdjęcia na tle altany. Pogoda letnia słoneczna.
 • Przed budynkiem policjant wraz z pracownikiem sanepidu oraz grupą dzieci i młodzieży (część siedzi na schodach, część stoi) pozują do zdjęcia.
 • Duża grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Olkuszu stoi w odblaskowych kamizelkach przed budynkiem komendy. Wśród nich stoi policjantka w odblaskowej kamizelce i policyjna maskotka Inspektor Wawelek.
 • Policjantki siedzą na stołeczkach wśród licznej grupy przedszkolaków. Dzieci siedzą na czarno białym dywanie. Kolorowa sala , przy ścianie kolorowe mebelki z zabawkami. Na ścianie plansze z alfabetem i cyframi.
 • Duża grupa dzieci w odblaskowych kamizelkach pozuje do zdjęcia. Dzieci ustawione w dwóch rzędach. W pierwszym rzędzie dzieci siedzą na podłodze. W drugim stoją. Z kolei w trzecim rzędzie za dziećmi stoją: Wójt Gminy Klucze, Komendant Komisariatu Policji w Kluczach, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kluczach oraz kilku nauczycieli a także dwie policyjne maskotki Inspektor Wawelek oraz Polisia. Zdjęcie wykonane w sali w szkole Podstawowej nr 2 w Kluczach.
 • Na policyjnym motocyklu siedzi dziewczynka. Obok niej, po prawej stronie na zdjęciu, stoi policjant ruchu drogowego. Za nimi widać drugi motocykl radiowóz oraz grupa przedszkolaków wraz z opiekunami. W tle budynki, ulica oraz zaparkowanym samochód. Pogoda jesienna słoneczna, bezchmurne niebo.
 • Przedszkolaki gromadzą się przy dzielnicowym, który kuca przy dzieciach. w tle radiowóz. Pogoda letnia słoneczna.
 • Po lewej stronie przy motocyklu policyjnym stoi policjant ruchu drogowego z grupa przedszkolaków, obok (po prawej stronie) widać oznakowany radiowóz, przy którym stoi policjant i gromadzą się dzieci. W tle osiedle mieszkaniowe. Pogoda słoneczna, bezchmurne niebo.
 • Dwaj policjanci ruchu drogowego (białe czapki) w odblaskowych kamizelka przekazują seniorce odblask i ulotki profilaktyczne. Zdjęcie zrobione w pobliżu wiaty przystankowej. W tle budynek, parking i samochody.
 • Dwie policjantki prewencji z uczniami klas 8 ze szkoły podstawowej. Zdjęcie wykonane w sali gimnastycznej.
 • Policjantka i dwaj policjanci znajduj ą się w sali szkolnej, gdzie prowadzą spotkanie z dziećmi. W Sali na stołkach siedzą dzieci. Po prawej stronie przy wejściu do sali stoją nauczyciele. W tle ściana, na której widać kolorowe malowidła.
 • Dwie policjantki kucają przy dwójce dzieciach na tle radiowozu
 • Policjantka rozmawia z osobami starszymi. Wokół stanowiska policyjnego gromadzą się zainteresowane osoby
 • Chłopiec na motocyklu policyjnym w białej czapce policjantka ruchu drogowego. W tle dwóch policjantów. Zdjęcie wykonane na olkuskim Rynku. Pogoda słoneczna.
 • Ratownicy medyczni , dwoje dzieci: chłopiec i dziewczynka oraz dwóch policjantów na sali gimnastycznej pozują do zdjęcia.
 • Technik kryminalistyki wykonuje odbitki linii papilarnych
 • Policjantki prewencji z grupa seniorów pozują do zdjęcia. Zdjęcie wykonane w sali budynku Caritas w Olkuszu.
 • Policjantka prewencji w auli komendy, na tle ściany, na której w gablocie oszklonej znajduje się sztandar komendy pozuje z przedszkolakami do zdjęcia.

 

 

Powrót na górę strony