AKTUALNOŚCI

Alkohol i narkotyki – działania policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 09.01.2023

Dzisiaj (09.01. br.) w godzinach od 6.00 do 9.00 policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przeprowadzili kolejne ogólnowojewódzkie działania „ALKOHOLI NARKOTYKI”.

Działania prowadzone były na terenie powiatu olkuskiego. Celem akcji było eliminowanie z ruchu drogowego tych nieodpowiedzialnych kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego.

W ciągu 3 godzin policjanci przebadali 401 kierowców i ujawnili 1 kierowcę, który powadził samochód w stanie nietrzeźwości. Kierowca opla corsy  został zatrzymany w Łobzowie niedaleko OSP. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że ma on ponad półtora promila  alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca opla stracił prawo jazdy.

Przypominamy o konsekwencjach prawych wynikających z jazdy po alkoholu.  

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

  • od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Powrót na górę strony