AKTUALNOŚCI

Pijani, z cofniętymi uprawnieniami na drogach powiatu olkuskiego

Data publikacji 15.02.2023

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi nietrzeźwemu kierowcy, który nie stosował się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów w minioną niedzielę – miał półtora promila alkoholu. W czasie jazdy popełnił wiele wykroczeń w ruchu drogowym, za które też odpowie przed sądem.

W niedzielę (12.02. br.)  dyżurny Komisariatu Policji w Bukownie otrzymał informację o pijanym kierowcy audi, który jechał  przez Międzygórze. Policjanci niezwłocznie udali się w ten rejon, jednak kierowca audi  jeszcze przed przyjazdem mundurowych, odjechał z miejsca. Mając na uwadze niebezpieczeństwo, jakie mógł stworzyć nietrzeźwy użytkownik drogi, policjanci  ruszyli na poszukiwania tego kierowcy. Sprawdzając pobliskie okolice w  miejscowości Podlipie znaleźli poszukiwany pojazd a w nim kierowcę wraz z pasażerem. Kierującym audi okazał się być obywatel Ukrainy. Policjanci sprawdzili jego trzeźwość.  51-latek miał w swoim organizmie 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo, mundurowi ustalili, że mężczyzna posiada sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych a jego pojazd jest  niesprawny i nie ma obowiązkowych badań technicznych. 13 lutego  br., policjanci przedstawili mu zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, pomimo sądowego zakazu oraz wystąpią z wnioskiem do sądu o ukarania za wykroczenia, których dopuścił się podczas jazdy m.in. nie zastosował się do znaku drogowego w rejonie Szkoły Podstawowej w Podlipiu. 51-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał się karze.    

Z kolei w piątek (10.02. br.) w Łobzowie policjanci z Komisariatu Policji w Wolbromiu interweniowali wobec kierowcy matiza. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i na łuku drogi wjechał do rowu. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało, że 59-latek ma ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie. Kierowca nie stosował się do decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania ze względów zdrowotnych. Ponadto pojazd, którym kierował nie miał aktualnych badań technicznych. 

Takie zachowania kierowców są  skrajnie nieodpowiedzialne. Pijani kierowcy są  zagrożeniem  na drodze i stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo, nie tylko dla siebie ale i dla innych użytkowników drogi.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi.  Każdy może zadzwonić  -  nawet anonimowo -  pod numer telefonu 112 i może, a wręcz powinien  powiadomić najbliższą jednostkę Policji o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

Powrót na górę strony