AKTUALNOŚCI

Mundurowi sprawdzają, czy mieszkańcy powiatu olkuskiego stosują się do nowych przepisów w związku z epidemią

Od soboty (10.10.20r.) w całym kraju, bez względu na żółtą czy czerwoną strefę, wprowadzono obowiązek zasłania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu na ulicę, czy do sklepu musi o tym pamiętać. W związku z tymi obostrzeniami na ulicach powiatu olkuskiego pojawiło się więcej policyjnych patroli. Można tam spotkać nie tylko policjantów, ale również i funkcjonariuszy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Działania mundurowych zgodnie z prowadzoną zasadą „zero tolerancji” skupiają się przede wszystkim na sprawdzaniu i kontrolowaniu, czy mieszkańcy przestrzegają nowych obostrzeń związanych z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa. Ma to  na celu zminimalizować zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z obowiązku zasłaniania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z  dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność, lub niesamodzielność. Osoby te na żądanie policjanta, muszą okazać powyższy dokument. Mundurowi, wykorzystując nagłośnienie na radiowozach podczas patrolowania ulic miasta i powiatu, głoszą także komunikaty o obowiązujących nakazach i zakazach.  

Policjanci zwracają  uwagę nie tylko na nowe obostrzenia, ale również na te dotychczasowe. Kontrolom poddawane są środki komunikacji i transportu zbiorowego, w których zarówno kierowca, jak i pasażer mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Ponadto mundurowi kontrolują placowki handlowe, miejsca organizacji wesel i innych imprez okolicznościowych. Celem tych kontroli jest sprawdzenie, czy znajdujący się w tych miejscach klienci oraz personel używają maseczek zasłaniających nos i usta, ale również czy właściciele tych obiektów zadbali o to, aby przed wejściem każda osoba miała możliwość założenia rękawiczek jednorazowych lub zdezynfekowania rąk. Działanie te prowadzone są wspołnie z sanepidem i nadal będą kontynuowane. 

Policjanci sprawdzają także, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscu izolacji. Ze względów bezpieczeństwa funkcjonariusze, nie mają bezpośredniego kontaktu z takimi osobami, nie wchodzą do domów, czy mieszkań. Kontaktują się z nimi telefonicznie lub dzwonią na domofon i poprzez kontakt wzrokowy weryfikują obecność osoby w danym miejscu. Policjanci podczas rozmowy pytają o stan zdrowia oraz czy osoby te nie potrzebują pomocy. Przypominamy, że osoby, które nie przestrzegają obowiązku kwarantanny, będą ponosić surowe konsekwencje. Apelujemy o zachowanie rozsądku - Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Przypominamy również, że osoby będące na kwarantannie mają prawny obowiązek zainstalowania bezpłatnej aplikacji „kwarantanna domowa”. Wynika to z art. 7e ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.  Aplikacja ta ułatwia i usprawni przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych 

O szczegółach dotyczących aplikacji dowiesz się więcej odwiedzając stronę https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

To trudny czas dla nas wszystkich. Służby sanitarne, medyczne, mundurowe mierzą się z nowymi, dodatkowymi zadaniami, a mieszkańcy muszą dostosować się do nowych obostrzeń. Przestrzegajmy tych zasad nie w obawie o sankcje ze strony policji czy służb sanitarnych lecz w trosce o największą wartość, jaką jest nasze życie i zdrowie.

Apelujemy  o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie.  Każdy obywatel zobowiązany jest do stosowania się do przepisów. Nie narażajmy życia i zdrowia innych osób. Respektujmy prawo!  

 

  • Plakat Wojewody Małopolskiego informujący o nowych zasadach bezpieczeństwa. Na niebieskim tle znajdują się zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa, wydarzeń kulturalnych, imprez okolicznościowych, zgromadzeń i restauracji.
Powrót na górę strony