AKTUALNOŚCI

Pijany kierowca próbując zaparkować samochód uszkodził inny pojazd

Data publikacji 15.03.2023

65-latek wsiadł za kierownicę, mając ponad promil alkoholu. Na osiedlowym parkingu chciał przestawić swojego citroena i uszkodził zaparkowany tam inny samochód. Na miejsce wezwano policję.

W miniony piątek (10.03. br.) w godzinach nocnych na jednym z olkuskich osiedli , 65-letni kierowca citroena uderzył w  zaparkowanego opla.  Świadek, który widział to zdarzenie, podszedł do samochodu, wyczuł woń alkoholu od kierowcy  i wyjął kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając mu dalszą jazdę. O sytuacji natychmiast powiadomił policjantów. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało u kierowcy citroena ponad promil alkoholu. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że chciał tylko przestawić swój pojazd. Teraz  65-latek będzie musiał liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego  w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto sąd wobec takiego kierowcy może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Osoba prowadząca pojazd  w stanie nietrzeźwości musi się liczyć także z surowymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokość od 5 tys. do 60 tysięcy złotych.

Pamiętajmy:

Nietrzeźwi  kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Alkohol u kierowców zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, obniża koncentrację, powoduje  błędną ocenę odległości i szybkości, znacznie obniża samokontrolę,   powoduje senność, jak również błędną ocenę własnych możliwości.

 

Powrót na górę strony