AKTUALNOŚCI

Znalazł kartę bankomatową i dokonywał nią płatności

Data publikacji 15.03.2023

Policjanci z Olkusza zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który przywłaszczył sobie kartę płatnościową i przy jej użyciu dokonał kilku transakcji. 40-letni mieszkaniec gminy Olkusz usłyszał już zarzuty w tej sprawie i przyznał się do ich popełnienia.

W połowie lutego 40-latek znalazł na jednej z olkuskich ulic kartę bankomatową i zamiast zwrócić zgubę, postanowił ją sobie przywłaszczyć.  Mężczyzna przy  użyciu karty bankomatowej trzykrotnie dokonał transakcji na kwoty poniżej 50 złotych (niewymagające pinu) w różnych sklepach spożywczych na terenie Olkusza. Próbował użyć karty jeszcze kilkakrotnie, ale na koncie właściciela skończyły się pieniądze.

Powiadomieni przez właściciela  o używaniu karty przez obcą osobę  policjanci olkuskiej komendy wszczęli dochodzenie i ustalili sprawcę. Był nim 40-letni mieszkaniec gminy Olkusz. Podczas przeszukania w jego miejscu zamieszkania, policjanci znaleźli przywłaszczoną kartę. 40-latek został zatrzymany i trafił na komendę, gdzie usłyszał zarzuty w tej sprawie.  Za przywłaszczenie dokumentu stwierdzającego prawa majątkowe grozi 2 lata pozbawienia wolności ale za kradzieże z włamaniami na konto bankowe grozi kara od roku do lat nawet 10 pozbawienia wolności (Sąd Najwyższy orzekł, że płatność cudzą kartą bez konieczności podawania PIN-u należy traktować jako kradzież z włamaniem. Tak więc niezależnie od wysokości skradzionej kwoty jest to przestępstwo).

Powrót na górę strony