Działania profilaktyczne policjantów i informacje przekazywane w mediach przynoszą efekty
Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Kilka kobiet nie dało się zwieść pozorom, pomimo że oszuści podwali się za ich najbliższych członków rodziny. Należy jednak pamiętać, że przestępcy wciąż modyfikują metody i w swoich działaniach są bezwzględni.
Do usiłowania oszustwa doszło 10 października. Oszustka dzwoniła kolejno do trzech mieszkanek gminy Klucze i za każdym razem podawała się za ich córki. Kobieta przedstawiała im zmyśloną historię. Informowała, że miała wypadek i szybko potrzebuje pieniędzy na załatwienie sprawy na Policji. Podając fałszywe informacje chciała wyłudzić 180 tysięcy złotych. Pomimo jej manipulacji i próby uśpienia czujności swoich rozmówczyń, kobiety wykazały się rozwagą. W porę się zorientowały, że mają do czynienia z oszustkom i o zdarzeniu poinformowały policję. We wszystkich trzech przypadkach nie doszło do przekazania pieniędzy.
Policja przypomina!
- W przypadku gdy ktoś podaje się za członka rodziny, upewnijcie się, czy osoba, która dzwoni jest tą, za którą się podaje, a jeśli nie macie całkowitej pewności, kto do Was dzwoni, nie podejmujcie rozmowy i nie przekazujcie żadnych informacji o sobie.
- Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
- Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.
- Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
- W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ dzwoniąc na numer alarmowy 112.