Policjanci na zebraniu z rodzicami uczniów rozmawiali o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odpowiedzieli na zaproszenie pani Agnieszki Lekki, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Sienicznie i wczoraj (12.04. br.) spotkali się z rodzicami uczniów tej szkoły, by porozmawiać o odpowiedzialności karnej osób nieletnich oraz bezpieczeństwie dzieci i młodzieży.
Głównym tematem tej wizyty była odpowiedzialność prawna osób nieletnich, zagrożenia związane z używaniem środków odurzających, jak również przemoc szkolna i internetowa. W czasie spotkania dzielnicowy starszy aspirant Przemysław Szeląg i komisarz Katarzyna Matras opisywali zachowania dzieci i młodzieży, na które rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę. Na zachowania nieakceptowane społecznie i sytuacje, które mogą doprowadzić młodzież do konfliktu z prawem. Mundurowi informowali przy tym o konsekwencjach prawnych wynikających z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, podając przykłady konkretnych spraw. Policjanci apelowali do rodziców, by rozmawiali ze swoimi dziećmi, że nękanie, ośmieszanie i krytykowanie innych nie tylko wiąże się z konsekwencjami prawnymi ale również wyrządzą krzywdę. Rodzice powinni tłumaczyć swoim pociechom, że każde dziecko ma taką samą wartość, bez względu na to jaki ma kolor skóry, jaki ma wygląd i jakie nosi buty. Każdemu dziecku należy się szacunek.
Policjanci podkreślali, że w szkołach często odbywają takie spotkania, a ich głównym celem jest edukacja uczniów nt. różnych zagrożeń i sposobów ich unikania. Działania profilaktyczne w szkołach prowadzone są także wśród rodziców i nauczycieli.
Z uwagi na to, że w ubiegłym roku odbyła się debata społeczna „Bezpieczeństwo mieszkańców Sieniczna i okolicznych miejscowości – zapobieganie kradzieżom i włamaniom do domów jednorodzinnych”, dzielnicowy przypomniał mieszkańcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz zwrócił uwagę na sytuacje, które mogą budzić niepokój wśród mieszkańców. Spotkanie było również okazją, aby zachęcić uczestników do korzystania z nowych narzędzi wykorzystywanych do współpracy policji ze społecznością. Policjant wyjaśnili czym jest aplikacji Moja Komenda. Omówił również na czym polega program Dzielnicowy Bliżej Nas oraz funkcjonowanie aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.