OTWARCIE MOBILNEGO MIASTECZKA RUCHU DROGOWEGO W ZEDERMANIE
W minioną sobotę, na terenie boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Zedermanie w ramach projektu „Wsiadamy na rowery” odbyło się uroczyste otwarcie mobilnego miasteczka ruchu drogowego. Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu inspektora Jarosława Klicha.
Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w zakresie ruchu drogowego Stowarzyszenie Realne Marzenia przystąpiło do projektu „Wsiadamy na rowery”. Dzięki pozyskanym środkom z Fundacji Orlen zakupiono mobilne miasteczko ruchu drogowego, tor przeszkód a także rowery sprawnościowe oraz treningowe i materiały edukacyjne, w tym plansze i mini znaki drogowe. Wszystko po to, by zwiększyć świadomość młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa, a także umiejętności praktycznej jazdy na rowerze. W projekcie została utworzona szkolna Liga „Wsiadamy na rowery”. W ramach tego przedsięwzięcia w sześciu szkołach uczestniczących w tym projekcie, w roku szkolnym 2023/2024 odbywać się będą zajęcia z wychowania komunikacyjnego i zorganizowane zostaną dwie edycje rozgrywek ligowych: jesienna i wiosenna. W działania te włączą się również policjanci.
Organizator imprezy przygotował dla jej uczestników wiele atrakcji. Były dmuchańce, zabawy dla dzieci, bańki mydlane, konkursy i stanowiska promocyjne różnych przedstawicieli. Podczas otwarcia miasteczka ruchu drogowego obecny był Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego nadkomisarz Dominik Szot, który również sprawował nadzór nad konkurencją jazdy na rowerze po miasteczku. Dzieci wraz z dorosłymi, którzy przystąpili do tego konkursu musiały się wykazać znajomością przepisów ruchu drogowego i rozwiązać test wiedzy. Następnie umiejętnością jazdy na rowerze nie tylko po miasteczku ruchu drogowego, ale również po torze przeszkód. Chętnych do udziału w tej konkurencji nie brakowało. Laureaci i uczestnicy otrzymali od organizatora nagrody, które wręczała policjantka prewencji.
przygotowali również swoje stanowisko profilaktyczne, przy którym udzielali cennych rad i wskazówek dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Informacje przekazywali nie tylko dzieciom ale i dorosłym.
Ponadto policjantki promowały swój zawód i chętnie udzielały informacji zainteresowanym, dotyczącym wymagań do służby w Policji.