Olkuska Policja wspiera WOŚP
W tym roku jak i w latach ubiegłych olkuscy policjanci dbają o bezpieczeństwo podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mundurowi pilnują bezpieczeństwa kwestujących i kontrolują, czy zbiórki prowadzone są przez osoby do tego uprawnione. Od rana w sztabach odbywały się szkolenia dla wolontariuszy z zakresu bezpieczeństwa, które prowadzili policjanci.
28 stycznia 2024 o godzinie 9 odbyło się uroczyste otwarcie 32 Finału WOŚP w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu, którego dokonał Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu Pan Roman Piaśnik. Podczas otwarcia obecny był również Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu insp. Jarosław Klich oraz policjanci z tutejszej jednostki. Po rozpoczęciu uroczystości zostało przeprowadzone szkolenie dla wolontariuszy z zakresu bezpieczeństwa. Policjantka zwracała uwagę na potencjalne zagrożenia, na które mogą być narażeni wolontariusze. Apelowała, aby wolontariusze unikali miejsc mało uczęszczanych przez ludzi i słabo oświetlonych. Zwróciła uwagę, że szybko zapadający zmrok i kwestowanie w pojedynkę, mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo. Dlatego policjantka radziła, by wolontariusze starali się zapewnić sobie towarzystwo innych osób lub opiekę dorosłych. Wolontariusze zostali poinformowani o tym, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i kogo należy powiadomić w pierwszej kolejności. Takie szkolenia prowadzone przez policjantów były również w sztabach w naszym powiecie.
Dzisiaj organizatorzy imprez 32 Finału WOŚP przewidzieli wiele atrakcji dla mieszkańców gmin. Będą pokazy i występy artystyczne, muzyczne, rozgrywki sportowe, pokazy umiejętności różnych dyscyplin sportowych, licytacje, szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy sprzętu i wyposażenia służb mundurowych. O godzinie 16 przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kluczach a także o 17 przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu będzie można zobaczyć wyposażenie radiowozu Ford Ranger, który wykorzystywany jest do służby m.in. na terenie Pustyni Błędowskiej.
Porady dla wolontariuszy
Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
- centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
- głównych ciągach komunikacyjnych;
- miejscach dobrze oświetlonych;
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
- miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.
Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.
Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.
Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo.
Warto przypomnieć, że celem tegorocznej imprezy charytatywnej jest zebranie środków na zakup sprzętu medycznego, służącego do leczenia pacjentów oddziałów pulmonologicznych.