AKTUALNOŚCI

Dzień Bezpiecznego Internetu – spotkania w szkołach z policjantami

Jak bezpiecznie korzystać z sieci, z jakimi zagrożeniami można się spotkać, jak się wtedy zachować, gdzie szukać pomocy, to niektóre z tematów poruszanych w czasie spotkań z uczniami szkół podstawowych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Jak co roku święto  obchodzone jest w całej Europie.  Zostało one ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Safer Internet. Jego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 6 lutego.

Z początkiem lutego policjanci z Olkusza i Komisariatów odwiedzają szkoły i spotkają się z uczniami, by przypomnieć im o zasadach bezpieczeństwa, jakie obowiązują w sieci m.in. o prawach i o obowiązkach „cyfrowego” obywatela. Policjanci  omawiają zagadnienia zwiane z cyberprzemocą oraz procedury postępowania wobec tych osób, które dopuściły się przestępstw w Internecie. Informują również o konsekwencje karnych, które grożą nieletnim sprawcom czynów karalnych za niewłaściwe zachowania w Internecie. Swoją  wiedzę policjanci opierają na doświadczeniu  oraz przykładach prowadzonych spraw ale także na informacjach, które często przekazywane są przez wychowawców podczas spotkań w klasach. Prelegenci zwracają uwagę, aby dzieci i młodzież dbały o swój wizerunek w Sieci. Podkreślaj, jak ważne  w codziennym życiu  jest kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania, zwłaszcza do osób obcych poznanych w Internecie, do których nie mamy pewności co do ich wiarygodności.

Porady 

Dziecko świadome - to dziecko bezpieczne.
Nie należy lekceważyć najmniejszych nawet sygnałów świadczących o tym, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. W przypadku podejrzenia, że dziecko mogło paść ofiarą przestępstwa sprawę należy niezwłocznie zgłosić policji.
Policjanci apelują do rodziców, by przestrzegali dzieci, jak powinny reagować, gdy ktoś próbuje nawiązywać z nimi kontakt i składa niemoralne czy inne propozycje.
Chcemy wyczulić rodziców na to, by mieli pod kontrolą, z kim ich pociechy nawiązują kontakty i jaki mają one charakter. Należy pamiętać, że w Sieci i na portalach istnieje wiele zagrożeń i niebezpieczeństw, na które narażone są nasze pociechy.

Rodzicu!
Porozmawiaj z dzieckiem o problemie uwodzenia online. Wytłumacz, że nawiązywanie kontaktów przez Internet może być niebezpieczne, bo trudno zweryfikować, czy osoba, z którą rozmawiamy jest tym, za kogo się podaje.
Porozmawiaj z dzieckiem o jego znajomościach online. Jeśli na przykład wśród znajomych na portalu społecznościowym są osoby, których nie zna z życia realnego, warto, aby je usunięto lub ograniczyło się im dostęp do publikowanych materiałów.
Zaoferuj dziecku wsparcie i powiedz, żeby zawsze informowało cię, jeśli jakaś obca osoba będzie poruszała tematy związane z seksualnością lub inne, które ją zaniepokoją.

 

 

Powrót na górę strony