Uwaga na oszustów, nie daj się nabrać! – apel olkuskiej Policji
W ciągu ostatnich dwóch dni na terenie województwa małopolskiego doszło do kilku przypadków oszustw dokonywanych legendą między innymi: „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Oszuści w taki sposób prowadzili rozmowy ze swymi ofiarami, aby wywołać u nich zdenerwowanie i uśpić ich czujność. Taka manipulacja sprawia, że część tych osób uwierzyło w zmyślone historie i przekazało oszustom swoje oszczędności.
Oszuści dzwonią do osób postronnych i wymyślają zmyślone historie. Informują np. o nadarzającej się okazji kupna samochodu czy mieszkania, o spowodowaniu wypadku śmiertelnego, włamaniu na konto bankowe czy proszą o pomoc i udział w policyjnych akcjach. Każdy z tych oszustów próbuje osiągnąć swój cel - łatwo i szybko zdobyć pieniądze. Działania oszustów są bardzo dynamiczne. Bazują oni przede wszystkim na emocjach ludzkich. W takiej sytuacji rozmówca nie ma czasu na skontaktowanie się z rodziną i sprawdzenie takiej informacji. Tym sposobem ofiarami oszustw padło wielu mieszkańców województwa małopolskiego.
Jak temu zaradzić?
W przypadku otrzymania takiego telefony trzeba zachować spokój, rozsądek i ostrożność. Szczególnie w kontaktach z osobami obcymi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego… Dlatego należy kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się za naszych bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Trzeba się rozłączyć i zadzwonić na numer telefonu do znajomego i potwierdzić czy faktycznie znalazł się on „w potrzebie”. Pamiętajmy także aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osoba postronnym i nie wpuszczać ich do domu. W przypadku takich telefonów i jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Pamiętajmy również, że Policja nigdy nie prosi mieszkańców o podejmowanie wspólnych działań i przekazanie jakichkolwiek pieniędzy, czy wybieranie oszczędności z banku. Poza tym, kryminalni nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie akcjach czy czynnościach operacyjnych.