AKTUALNOŚCI

Odznaczenia dla policjantów z Komisariatu Policji w Kluczach za ratowanie życia

Data publikacji 15.02.2024

Medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie. Przyznawany jest policjantom za ratowanie życia lub zdrowia ludzkiego z narażeniem własnego życia . Takim odznaczeniem 15 lutego br. zostali wyróżnieni dwaj policjanci Komisariatu Policji w Kluczach st. sierż. Marcel Rodziewicz i post. Marcin Kołodziej, którzy w ubiegłym roku narażając własne życie z płonącego budynku w Zalesiu Golczowskim ewakuowali dwóch mężczyzn i uratowali przed ogniem psa.

Przypomnijmy zdarzenie w Zalesiu Golczowskim z 25 grudnia 2023 roku. Jako pierwsi na miejscu pożaru,  pojawili się policjanci z komisariatu w Kluczach st. sierż. Marcel Rodziewicz policjant Zespołu Kryminalnego oraz post. Marcin Kołodziej policjant Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego.  Będąc na miejscu mundurowi zauważyli wydobywający się dym i ludzi wybiegających z budynku. Policjanci ustalili szybko, że na pierwszym i na drugim piętrze znajduje się dwóch mężczyzn. Widząc powagę sytuacji i siłę zagrożenia, policjanci weszli do środka i natychmiast wyprowadzili do wyznaczonej bezpiecznej strefy obu mężczyzn. Następnie wrócili do budynku, by sprawdzić czy nie znajdują się w nim jeszcze jakieś osoby. Usłyszeli wówczas szczekanie psa dochodzące z jednego z mieszkań. Policjanci wyważyli drzwi i po sprawdzeniu pomieszczeń wynieśli spłoszone zwierzę. Po chwili do działań włączyli się strażacy.

Krótko o naszych bohaterach : starszy sierżant Marcel Rodziewicz swoje życie zawsze wiązał z aktywnością fizyczną i sportem. W 2018 roku po ukończeniu studiów magisterskich chcąc połączyć swoje pasje z życiem zawodowym zdecydował się wstąpić w szeregi Policji. Swoje pierwsze kroki stawiał w Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, a następnie w  Komisariacie Policji w Kluczach w tym samym wydziale.  Od 2023 roku jest Referentem Zespołu Kryminalnego Komisariatu Policji w Kluczach. Na co dzień interesuje się sportem, głównie piłką nożną.

Posterunkowy Marcin Kołodziej już od młodzieńczych lat swojego życia interesował się służbą w Policji wzorując się na swoim tacie, który przez 28.5 roku pracował w szeregach Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, jako przewodnik psa służbowego. W 2022r. Marcin po ukończeniu studiów magisterskich wstąpił w szeregi Policji i zaczął swoją drogę zawodową w Komisariacie Policji w Kluczach.

Powrót na górę strony