AKTUALNOŚCI

Kolejny przypadek w powiecie olkuskim, gdzie kierowca będąc w stanie nietrzeźwości stracił pojazd

Data publikacji 25.03.2024

41-latek jechał quadem mając 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu i doprowadził do kolizji drogowej. Mężczyźnie policjanci zatrzymali prawo jazdy i stracił swój pojazd.

W sobotę (23.03. br.) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego olkuskiej komendy otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło niedaleko Olkusza na drodze wojewódzkiej nr 783 w miejscowości Pazurek.  Z ustaleń policji wynikało, że kierujący quadem nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył skody. Na miejscu policjanci zbadali stan trzeźwości kierujących. Okazało się, że kierowca czterokołowca miał 2 promile alkoholu. Mężczyźnie policjanci zatrzymali prawo jazdy ale i zabezpieczali pojazd z uwagi na obowiązujące, restrykcyjne przepisowy dotyczące nietrzeźwych kierowców. Sprawa trafi do sądu. Kierowca odpowie również za kolizję i przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie, Sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
•    zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
•    sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów- lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
•    nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Powrót na górę strony