AKTUALNOŚCI

„Jednośladem bezpiecznie do celu” – policjanci z Olkusza uczestniczyli w egzaminie na karę rowerową organizowanym przy Szkole Podstawowej w Bydlinie

Data publikacji 10.06.2024

W poniedziałek (10.06. br.) przy Szkole Podstawowej w Bydlinie odbył się egzamin na kartę rowerową podczas, którego policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz policjantka prewencji przeprowadzili wykład nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zachowań w czasie wakacji.

Mundurowi przypomnieli dzieciom o przepisach i zasadach obowiązujących w ruchu drogowym m.in. jak bezpiecznie poruszać się na rowerze, jak wygląda obowiązkowe wyposażenie jednośladu, o czym należy pamiętać będąc pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Policjanci wspomnieli też o tym,  że rowerzyści podobnie jak piesi,  należą do  grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego i muszą szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Z uwagi na zbliżające się wakacje policjanci rozmawiając z uczniami, udzielali rady  i wskazówki, jak mądrze i bezpiecznie wypoczywać nad wodą, w górach i domu.

Dzieci, które przystąpiły do egzaminu wykazały się niezwykła wiedzą i umiejętnościami jazdy na rowerze. Niebawem będą mogły odebrać swój pierwszy dokument, dzięki któremu będą mogły  samodzielnie jeździć na rowerze po drogach publicznych.

Przypominamy!

Karta rowerowa jest dokumentem, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Wydawana jest dziecku za pisemna zgodą jego rodziców lub opiekunów. Do wydania karty rowerowej jest upoważniony dyrektor szkoły.  Kartę rowerową można uzyskać po ukończeniu 10 roku życia oraz zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, który przeprowadza nauczyciel po odpowiednim przeszkoleniu z zakresu ruchu drogowego.

  • Grupa dzieci z rowerami na boisku przy szkole podstawowej w Bydlinie wśród nich opiekun policjantka i policjant ruchu drogowego (biała czapka).
  • Grupa dzieci w w kaskach rowerowych obok policjant i dyrektor szkoły
  • Dziecko na rowerze podczas egzaminu na kartę rowerowa. Przed nią policjant ruchu drogowego
  • Dziewczynka w kasku na boisku szkolnym jedzie na rowerze. W tle, na ławce w kaskach rowerowych siedzą dzieci.
  • Dziecko na boisku szkolnym na rowerze robi ósemkę obok policjant ruchu drogowego (biała czapka)  dr
  • Chłopiec w kasku jedzie na rowerze przed nim znak stop

 

Powrót na górę strony